Ogumienie

Felgi

Wydarzenia

9 miesięcy temu  06.09.2017, ~ Administrator   

Strona 1 z 2

Standardowo, gdy dyskutuje się o felgach, porównuje się wady i zalety popularnych stalówek z produktami ze stopów aluminiowych. Zwyczajowo obala się mit o ‘miękkiej’ feldze aluminiowej i mylne przekonanie o trwałości stalówki. Tradycyjnie zwraca się uwagę na bezpieczeństwo i estetykę, gwarantowane przez obręcze ze stopów aluminiowych. Kierowcy stają się coraz to bardziej świadomi. Jednak jak wygląda kwestia felgi w motorsporcie?

Skąd się wzięły „alusy”

Felgi stalowe są mniej więcej rówieśniczkami samochodu. Co prawda pierwsze automobile jeździły na drewnianych kołach, ale materiał ten został szybko wyparty przez stal. Aluminiowe felgi natomiast trafiły do naszych samochodów wprost z torów sportów motorowych. Z rokiem 1924 w modelu Bugatti 35 pojawiły się one po raz pierwszy. Z postępem technologicznym i produkcyjnym zawojowały świat motoryzacji. Dlaczego? To proste.

Wbrew mylnym, powszechnym przekonaniom tradycyjne stalówki są bardziej miękkie i podatne na uszkodzenia niż alufelgi. Oczywiście nie ulega wątpliwości, że tańszy i łatwiejszy jest proces ich regeneracji – niejednokrotnie bywają prostowane za pomocą zwykłego młotka. Jednakże bezsporna swoista ‘plastyczność’ felg aluminiowych sprawia, że podczas np. kolizji felga co najwyżej odkształca się, ale nie pęka. To gwarantuje zwiększone bezpieczeństwo i niweluje możliwość nagłej zmiany toru jazdy. To oczywiste. Musimy też pamiętać, że za felgami renomowanych producentów przemawia jakość poparta m.in. licznymi badaniami wytrzymałościowymi. Certyfikaty TUV czy PIMOT pozwalają być nam spokojnymi o wartość i renomę produktu.

Ciężar i wytrzymałość

Te dwa parametry są dla wszystkich ścigających się sportach motorowych priorytetowe. Ciężar, gdyż każdy dąży do zminimalizowania ilości zbędnych kilogramów oraz wytrzymałość, ponieważ felgi narażone są w tych, poniekąd ekstremalnych, warunkach na działające zwielokrotnione siły i uszkodzenia mechaniczne. Co ciekawe proces produkcji i wymogi konstrukcyjne felgi aluminiowej sprawiają, że zawiera ona znacznie większe ilości materiału od felgi stalowej, a w efekcie może się okazać, że waży nieco więcej niż stalówka. Co więc sprawia, że to mimo wszystko aluminium staje się wyborem motorsportu? Przede wszystkim to, że felgi ze stopów aluminiowych są trwałe, a ich budowa i materiał sprzyjają wentylowaniu układu hamulcowego. Konstrukcja obręczy sprzyja znacznie intensywniejszemu przepływowi powietrza wokół tarcz i bębnów hamulcowych, a charakterystyka materiału, lepszemu przewodnictwu cieplnemu. Chłodzenie staje się bardziej efektywne, a tym samym hamulce wolniej się zużywają. W porównaniu do stalowych odpowiedników alufelgi, są też mimo wszystko sztywniejsze. Wykazują mniejszą tendencję do wyginania się na boki podczas szybkich manewrów, co dodatkowo poprawia bezpieczeństwo jazdy. Ponadto felgi aluminiowe zupełnie inaczej przenoszą drgania, co poprawia odczuwalnie komfort przy wyższych prędkościach.

Poleć innym

GALERIA ZDJĘĆ

Felga w Motorsporcie
Felga w Motorsporcie
Felga w Motorsporcie
Felga w Motorsporcie

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (2)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Jedrus 2 9 miesięcy temu Jak by to powiedzieć :( Niby wszystko zgodnie z prawda, ale ..... Autor wie ze dzwonia ale nie do konca wie gdzie ..... Szkoda ze dotyczy to czasopisma "branzowego" :(
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Jedrus 1 9 miesięcy temu Jak by to powiedzieć :( Niby wszystko zgodnie z prawda, ale ..... Autor wie ze dzwonia ale nie do konca wie gdzie ..... Szkoda ze dotyczy to czasopisma "branzowego" :(
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony