Ogumienie

ponad rok temu  12.05.2015, ~ Administrator   

Strona 1 z 2

Działające obecnie na polskim rynku serwisy i hurtownie oponiarskie prawdopodobnie nie mogłyby się już obyć bez internetowych platform sprzedażowo-zakupowych, które zdecydowanie ułatwiają im codzienną realizację transakcji.

Te narzędzia stały się tak bardzo powszechne, że pewnie trudno dziś sobie wyobrazić nawet kilkudniową pracę bez nich, chociaż byłby to powrót do tego, co było standardem jeszcze niespełna 6 lat temu. Jak doszło do takich zmian?

Początki internetowych platform w branży oponiarskiej w Polsce to tak naprawdę dopiero lata 2006-2009. Wtedy to na horyzoncie pojawiła się chociażby zagraniczna aplikacja Tyre24, która z powodzeniem działała już na rynku niemieckim. W tym samym czasie o rodzimy rynek postanowili powalczyć właściciele PSO, uznając, że uruchomiony przez nich portal może być równie atrakcyjny, jeśli nie lepszy od zachodniej konkurencji. Decyzja o wdrożeniu projektu PlatformaOpon.pl zapadła już w 2007 roku, ale zaprojektowanie i stworzenie aplikacji, testy i wreszcie oddanie jej do użytku zajęło prawie 2 lata.

Początki jednak nie były łatwe. Najtrudniej było przekonać właścicieli i pracowników serwisów, czyli przyszłych potencjalnych użytkowników, że jest im to w ogóle potrzebne. W końcu do tej pory jakoś sobie bez internetowych platform radzili. Istniały też inne bariery, chociażby wyposażenie warsztatu w komputer z dostępem do Internetu. Zmiany mentalne, jak i technologiczne postępowały na początku powoli, ale z czasem użytkownicy przekonywali się o korzyściach płynących z korzystania z tego narzędzia w swojej codziennej pracy. Nie bez znaczenia był też fakt, że za Platformą stała znana i rozpoznawalna firma, jaką jest PSO. Dziś portal ma już wypracowaną renomę i jest liderem na rynku. Niektórzy wręcz mówią, że jeśli nie znajdziesz opony na Platformie Opon, to nie znajdziesz jej nigdzie.

Jedną z najmocniejszych stron Platformy, która zdecydowała o jej przewadze w stosunku do konkurencji, jest to, że portal przeznaczono tylko i wyłącznie dla branży. W przeciwieństwie do niektórych konkurencyjnych serwisów, nie jest on udostępniany firmom detalicznym czy transportowym. Ma to zagwarantować użytkownikom Platformy ochronę ich cen zakupowych przed ich klientami, a co za tym idzie – wypracowanie odpowiedniej marży. Innymi decydującymi czynnikami były wygoda, prostota i stabilności działania samego portalu, jak również prowadzenie stałego dialogu z użytkownikami, dzięki uwagom których wprowadzono kilka istotnych poprawek. Nie bez znaczenia było też to, że portal jest całkowicie darmowy dla użytkowników kupujących. Każdy, kto prowadzi serwis oponiarski, po zarejestrowaniu swojego konta i przejściu procedury weryfikacyjnej, może od razu wyszukiwać i zamawiać produkty bez żadnych dodatkowych kosztów.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ nick 1 11 miesięcy temu aż dziwne że tyle czasu nie widziałem o Platformie, a nagle sie okazuje że wszysyc z niej korzystają... i ja już też :)
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony