Ogumienie

Fachowe porady

Felgi

ponad rok temu  12.09.2017, ~ Bartłomiej Ryś   

Strona 1 z 1

Czy zauważyliście?, że niektóre oznaczenia na felgach do samochodów ciężarowych nie są do końca jasne? Heuver cały czas dostaje pytania na temat odsadzenia felg. Parametr ten przedstawiany jest za pomocą współczynnika ET (od niemieckiego słowa „Einpresstiefe”). Znaczenie współczynnika ET polega na tym, że koło może się swobodnie obracać przy jak najmniejszym jego zużyciu. Dostosowane jest to do specyfikacji pojazdu. Wybór odpowiedniej felgi jest więc niezbędny, aby zapobiec jego uszkodzeniu podczas użytkowania. 

Konstrukcja koła

Określenie współczynnika ET związane jest z techniką, w strukturą koła samochodu ciężarowego. Zazwyczaj składa się ono z dwóch części: felgi (wokół której znajduje się opona) oraz tarczy (która zapewnia połączenie między felgą a piastą). Felga zamocowana jest za pomocą tarczy z nakrętkami lub śrubami do piasty, a tym samym do pojazdu. Pozycja tarczy w stosunku do łożyska koła jest podstawą dla współczynnika ET. Jest on podawany w milimetrach i w rzeczywistości stanowi jednocześnie wskaźnik odległości. 

Ustawienie nad łożyskiem koła

Aby określić współczynnik ET felgi należy przyjrzeć się przekrojowi koła. Jeśli tarcza zamocowana jest w centralnej części felgi, mówimy wtedy o ET0 (w milimetrach). W tym przypadku zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz felgi jest tak samo dużo przestrzeni. ET (offset) równy jest odległości łożyska koła do płaszczyzny montażu felgi.

Ze względu na to, że producenci felg i samochodów starają się również zminimalizować stopień zużycia, felga musi być ustawione w miarę możliwości jak najwyżej nad łożyskiem koła. Ponadto ważne jest także, aby koło było umieszczone w taki sposób, aby mogło się swobodnie obracać, bez oporu ze strony na przykład tarcz hamulcowych i/lub innych części. 

Wnętrze felgi

W codziennej praktyce współczynnik ET to liczba przedstawiona w milimetrach, oznaczająca odległość osi symetrii felgi od płaszczyzny montażu (na piaście koła). W praktyce można przyjąć, że im wyższy ET, tym koło umiejscowione jest bardziej do wewnątrz; im niższy ET, tym felga wystaje bardziej na zewnątrz.

Współczynnik ET znajduje się zazwyczaj na wewnętrznej stronie felgi, ale w każdym razie zawsze znaleźć go można na liście naszego asortymentu. Jeśli wybiorą Państwo felgę z takim samym współczynnikiem ET jak wymienianego koła, mogą być Państwo pewni, że dokonują dobrego wyboru.

Proszę sobie wyobrazić, że felga ma współczynnik ET35. Jeśli zamontują Państwo felgę ET25, wtedy wystawać ona będzie 10 mm na zewnątrz. Zmienia się wtedy również pozycja względem łożyska koła, co może oznaczać większe zużycie, a co za tym idzie inną kierowalność, ponieważ zmienia się także szerokość toru jazdy.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony