Warto wiedzieć

Wydarzenia

Prawo

9 miesięcy temu  04.09.2017, ~ Administrator   

Fot. www.forum-ekonomiczne.pl

Strona 1 z 2

Toyota, jeden ze światowych liderów produkcji samochodów elektrycznych zasilanych wodorem (poprzez ogniwa paliwowe), po raz pierwszy wystąpi jako partner Forum Ekonomicznego, prezentując oparte na swych globalnych doświadczeniach przykłady dotyczące produkcji, dystrybucji, magazynowania oraz wykorzystania wodoru w branży motoryzacyjnej. Zaprezentuje także model Mirai – pierwszy seryjnie produkowany samochód elektryczny Toyoty zasilany wodorem. Tegoroczna edycja Forum w Krynicy-Zdroju odbędzie się od 5 do 7 września pod hasłem „Projekt Europa – jaki przepis na następne dekady?".

Podczas Forum Ekonomicznego Toyota weźmie udział w dwóch panelach dyskusyjnych: „Czy wodór może być paliwem przyszłości” (6 września) oraz „Polski ekotransport – jak elektromobilność, nowe technologie hybrydowe i gazowe zmienią miasta, w których żyjemy” (7 września). Toyota pragnie, aby zgromadzone przez nią wiedza i doświadczenie stały się wkładem edukacyjnym do ogólnopolskiego programu rozwoju elektromobilności, a także chce włączyć się w dyskusję o przyszłości elektromobilności w Polsce.

„Mamy już ponad 20-letnie doświadczenie w seryjnej produkcji aut elektrycznych. Wszystkie nasze hybrydy pokonują w cyklu miejskim nawet do 70% dystansu na silniku elektrycznym. Obecnie jest ich na świecie już ponad 10 milionów. Dziś rozwijamy seryjną produkcję aut elektrycznych zasilanych wodorem, korzystając z tych bogatych doświadczeń. W 2020 roku będziemy w stanie wyprodukować 30 tysięcy osobowych Mirai. Równolegle rozwijamy produkcję naszych wodorowych autobusów i ciężarówek. Dlatego zdecydowaliśmy się podzielić naszymi doświadczeniami w ramach wsparcia narodowego programu elektromobilności. Uważamy, że technologia wodorowa idealnie wpisuje się w ten program, a Polska dysponuje szerokimi możliwościami w zakresie produkcji i przetwarzania tego uniwersalnego i ekologicznego nośnika energii” – powiedział Witold Nowicki, Viceprezes Toyota Central Europe oraz Członek Zarządu Toyota Motor Poland.

Toyota pracuje nad napędem wodorowym od ponad 20 lat – próby pierwszego prototypowego samochodu elektrycznego zasilanego wodorowymi ogniwami paliwowymi, FCHV-1, rozpoczęły się w 1997 roku, a w grudniu 2014 roku do sprzedaży trafiła Toyota Mirai, pierwszy w świecie zaprojektowany od podstaw i masowo produkowany samochód z wodorowymi ogniwami paliwowymi. W roku 2003 Toyota przedstawiła pierwszy wodorowy autobus – dziś takie autobusy kursują w Tokio. W tym roku rozpoczęły się próby wodorowej ciężarówki o mocy 680 KM, zdolnej przewozić 20 ton ładunku na odległość 320 km.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony