ReklamaB1 ŚO - nexentire 05.04-31.12 Piotr

Ogumienie

Opony

ponad rok temu  19.10.2018, ~ Administrator   Czas czytania 4 minuty

Strona 2 z 2

- Przyglądając się temu badaniu oczywiste jest, że etykieta oznaczenia opon nadal potrzebuje ugruntowania i że rynek jeszcze nie docenił w pełni korzyści wynikających z zastosowania opon z najlepszymi kombinacjami oporów toczenia i przyczepności na mokrej nawierzchni. Konieczne jest również uznanie, że biorąc pod uwagę, że cechy te są współzależne, ogromnym sukcesem technologicznym jest możliwość produkowania wysokiej jakości opon, zarówno pod względem zużycia paliwa, jak i bezpieczeństwa - mówi Fazilet Cinaralp, Sekretarz Generalny ETRMA. - Niestety, badanie Lizeo pokazuje, że istnieje niska świadomość konsumencka, nie tylko w zakresie etykiety oznaczenia opon, ale także faktu, że opony są produktem wysoce technologicznym, znacznie zróżnicowanym pod względem parametrów eksploatacyjnych, a nie tylko ceny. W związku z tym przy omawianiu przeglądu etykiety główny nacisk należy położyć na to, co można zrobić, aby zwiększyć świadomość i asymilację rynkową, zanim zmieni się system oznaczania, dodając nowe i bardziej ambitne klasy.

W opinii branży istnieje również silna potrzeba większego nadzoru rynku. Badanie przeprowadzone przez Lizeo Group wykazało błędne oznakowanie około 4 000 opon. Potwierdzają to wyniki raportu MSTyr151, sfinansowanego przez Komisję Europejską, które wskazują na potrzebę zwiększenia zaufania nabywców, producentów i sprzedawców detalicznych oraz lepszego egzekwowania prawodawstwa UE, ponieważ 9% zbadanych modeli opon wymagało zastosowania środków dotyczących egzekwowania przestrzegania przepisów.

Raport Lizeo pojawia się w odpowiednim momencie, ponieważ Komisja Europejska w swoim nowym projekcie rozporządzenia w sprawie etykietowania opon z 2018 r. proponuje zmianę skali etykiet z oznaczeniami opon. Wniosek2 ten jest obecnie weryfikowany przez Parlament Europejski i Radę.

W odróżnieniu od badania Lizeo, w Ocenie wpływu przeprowadzonej przez Komisję Europejską w 2018 r. przeanalizowano dane z tylko jednego, niemieckiego rynku opon i zbadano oddzielnie parametry eksploatacyjne, opór toczenia i przyczepność na mokrej nawierzchni. Te dwa badania są zatem trudne do porównania, ale Ocena wpływu jest wyraźnie bardziej optymistyczna, nawet jeśli nie ma dużej rozbieżności między tymi dwoma zestawami danych.

- Wyniki wyraźnie wskazują, że jakakolwiek zmiana skali systemu etykietowania na tym etapie byłaby przedwczesne. Kryteria zmiany skali określone w rozporządzeniu ramowym w sprawie etykietowania nie są spełnione, a na szczycie skali nie wystąpiła wystarczająca zmiana - stwierdziła Fazilet Cinaralp.

1 Działanie nadzoru rynku dla opon 2015 – raport końcowy, sierpień 2018 r.

2 COM (2018) 296 wersja ostateczna

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony