Ogumienie

Opony

Opony osobowe

nie przegap Świat Opon

ponad rok temu  15.12.2017, ~ Administrator   

Strona 1 z 2

YOKOHAMA, japońska marka opon premium, opracowała innowacyjną technologię tworzenia materiałów gumowych. Rozwiązanie bazuje na przetwarzaniu informacji i wiedzy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zdaniem japońskich inżynierów, nowa technologia przyczyni się do radykalnego zwiększenia dokładności i tempa projektowania materiałów z gumy, w tym opon, które będą wyróżniać się niespotykanymi dotąd wskaźnikami wydajności.

Stworzona w japońskich laboratoriach YOKOHAMA technologia powstała w oparciu o dotychczasowe osiągnięcia informatyki materiałowej. Rozwiązanie łączy technologię symulacyjną, która bazuje na rezultatach wieloletnich prac firmy nad innowacjami materiałowymi, oraz dane uzyskane w trakcie projektowania, przetwarzania, analizy i pomiaru parametrów już istniejących materiałów. Nowa technologia bazuje także na uczeniu maszynowym – przetwarzaniu informacji i wiedzy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Rozwiązanie może stać się kamieniem milowym w dalszych pracach nad rozwojem technologii różnego rodzaju wyrobów gumowych wykorzystywanych przez YOKOHAMA w przemyśle morskim, lotniczym, czy kosmicznym, ale także przedmiotach użytku codziennego, w tym w oponach samochodowych.

Tajemnica innowacyjnej mieszanki

Wykorzystywana w produkcji opon mieszanka gumy jest jednym z najistotniejszych elementów wpływających na najważniejsze parametry opon – przyczepność, niskie opory toczenia, wysoką sprężystość i odporność na uszkodzenia. W jej skład wchodzi ponad 200 składników, w tym kauczuki naturalne – stanowiące około 50% gumy, napełniacze takie jak sadza, oleje, żywice, siarka, środki przeciwdziałające starzeniu i inne. Każdy ze składników wpływa na konkretne parametry, a ich odpowiedni dobór przekłada się na właściwości gumy i w konsekwencji osiągi opony. W 2015 roku firma YOKOHAMA opracowała technologię symulacyjną służącą do wielokryterialnego badania mieszanki gumowej na etapie projektu, co umożliwiło przeprowadzenie symulacji właściwości mechanicznych, takich jak elastyczność czy utrata energii, wirtualnych modeli materiałów gumowych, z uwzględnieniem wielu czynników projektowych.

Opracowana obecnie nowa technologia opiera się na wykorzystaniu sztucznej inteligencji do przeszukiwania ogromnych zbiorów danych – czynników projektowych i danych liczbowych –uzyskanych w wyniku licznych symulacji. Pozwala w krótkim czasie i z dużą precyzją, określić czynniki niezbędne do osiągnięcia pożądanej wydajności, a także powiązane z nimi progi. Ponadto, dzięki zastosowaniu parametrów projektowych i technologicznych już istniejących materiałów gumowych oraz analizie wyników uzyskanych podczas badań nad nimi, opracowywanie nowych materiałów gumowych stanie się prostsze i dokładniejsze, co pozwoli zredukować czas potrzebny na tworzenie prototypów. Zastosowanie nowej metody – symulacji gruboziarnistej dynamiki molekularnej – pozwoli lepiej zrozumieć, wpływ poszczególnych czynników projektowych na właściwości mechaniczne materiału gumowego. W przyszłości może to zaowocować nowym podejściem do rozwoju technologii.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Tomo 1 ponad rok temu Ja kupiłem model Bluearth V905 od Yokohamy i jestem z wyboru zadowolony. Prowadzą się dobrze, z hamowaniem nie mam problemów. Jakościowo wydają sie okej, patent z olejkiem działa:)
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony