ReklamaB1 ŚO - nexentire 05.04-31.12 Piotr

Części i regeneracja

Warto wiedzieć

Wywiady

WYWIADY

ponad rok temu  19.09.2017, ~ Administrator   Czas czytania 4 minuty

dr Claus Allgeier,

dr Claus Allgeier, fot. Piotr Łukaszewicz

Strona 1 z 2

- W technologii LED, technologii laserowej i technologii OLED wciąż tkwi tak duży potencjał rozwoju, że w ciągu następnej dekady inżynierowie zajmujący się oświetleniem samochodowym będą z pewnością mieli wiele do zrobienia, jeśli chodzi o udoskonalenia. Na horyzoncie nie widzę całkowicie nowej technologii oświetleniowej, która mogłaby być konkurencją dla trzech wspomnianych wcześniej - mówi w wywiadzie dr Claus Allgeier, ekspert działu rozwoju technologii firmy OSRAM. Allgeier był jednym z prelegentów ubiegłotygodniowej konferencji OSRAM w Warszawie, poświęconej światłom przyszłości w motoryzacji.

Większość nowych samochodów można wyposażyć w nowoczesne systemy oświetlenia ksenonowego lub LED. Czy doszło do tego ze względów technicznych, a może ekonomicznych?

Wprawdzie reflektory samochodowe wyposażone w nowoczesne żarówki halogenowe zapewniają już bardzo dobre oświetlenie dróg, to jednak istnieje kilka powodów, aby stosować oświetlenie ksenonowe lub LED zamiast rozwiązań halogenowych.
Powód pierwszy: zarówno oświetlenie ksenonowe, jak i LED jest bardziej wydajne energetycznie.
Powód drugi: obydwie technologie zapewniają wyższą skuteczność świetlną źródeł światła w porównaniu z żarówkami halogenowymi i dzięki temu można uzyskać lepsze oświetlenie na drodze. Oznacza to, że światła mijania i drogowe mogą mieć dłuższy zasięg. Jednocześnie natężenie oświetlenia przed pojazdem (w obszarze do 25 metrów) jest wyższe. Z tego względu widoczność podczas jazdy w nocy jest znacznie lepsza w porównaniu z oświetleniem halogenowym, a dodatkowo znacznie poprawiają się komfort i poczucie bezpieczeństwa dla kierowcy.
Powód trzeci: zarówno światło ksenonów, jak i światło LED nadaje reflektorom indywidualnego, bardziej wyrazistego wyglądu i daje poczucie lepszego oświetlenia drogi.
I ostatni, czwarty, jednak nie mniej ważny powód: możliwe jest znaczne odróżnienie się od żółtawo białej barwy światła żarówek halogenowych. Dzięki temu samochód z włączonymi reflektorami ma również bardziej prestiżowy i stylowy wygląd.

A co z żarówkami halogenowymi? Czy rewolucja LED/laser oznacza, że należą już teraz do przeszłości?

Żarówki halogenowe są wciąż najtańszym sposobem na osiągnięcie bardzo skutecznego i zgodnego z obowiązującym prawem oświetlenia drogi przed samochodem. I zapewne jeszcze przez długi czas tak będzie. W związku z tym należy się spodziewać, że np. w 2025 roku na całym świecie co drugi nowy samochód będzie wyposażony w światła halogenowe.

Media do artykułu

Światła drogowe o zasięgu 600 metrów? Takie możliwości daje technologia laserowa. Wprowadza ją w życie (a właściwie montuje w nowych samochodach - choć na razie zaledwie w trzech modelach) firma OSRAM. Inną nowością firmy dla motoryzacji jest technologia OLED - czyli organiczna wersja znanej już wszystkim technologii LED. Daje ona nieograniczone niczym mozliwości producentom aut w konstruowaniu tylnych lamp samochodu. Projektanci mają teraz pole do popisu...

O oświetleniu przyszłości z przedstawicielami firmy OSRAM rozmawialiśmy w Warszawie, podczas zorganizowanej przez firmę konferencji prasowej. Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji filmowej.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony