
Inżynierowie wciąż dostosowują projekty wzorów bieżnika do nowych wyzwań, takich jak zmiany klimatyczne i wymogi prawne. W tym kontekście warto przypomnieć, że 120 lat wraz z pierwszymi ręcznie przygotowanymi oponami z bieżnikiem, koncern Continental zrewolucjonizował mobilność na całym świecie.
Wraz z opracowaniem pierwszej na świecie opony samochodowej ze wzorem bieżnika i wprowadzeniem jej na rynek 120 lat temu, Continental osiągnął kamień milowy w historii całej branży automotive. W tamtym czasie mobilność osobista była jeszcze na wczesnym etapie, jednak wraz ze wzrostem liczby pojazdów, ich masy i mocy silników, wymagania dotyczące właściwości jezdnych i bezpieczeństwa stale rosły. Firma Continental zareagowała, wprowadzając pierwszą w historii oponę z bieżnikiem, znacznie poprawiając przyczepność i skracając drogę hamowania na mokrych i brudnych drogach. Konstruktorzy opon Continental doskonalili tę technologię przez ponad sto lat, co doprowadziło do wielu innowacji w projektowaniu opon. Początkowo były to tylko podłużne wzory, dziś są to kierunkowe bieżniki w kształcie litery V, a w przyszłości najbardziej zaawansowane rozwiązania projektowe wspierane przez sztuczną inteligencję. W rezultacie bezpieczeństwo, wydajność i komfort pojazdów stale się poprawiają. Linie opon Continental, takie jak PremiumContact, EcoContact i WinterContact, a także wysokowydajny model SportContact 7 to tylko kilka przykładów.
Wzór bieżnika opony jest nie tylko ważną cechą opony, ale ma również duży wpływ na ogólne osiągi pojazdu. Wraz z pierwszymi ręcznie rzeźbionymi oponami z bieżnikiem, 120 lat temu, Continental zrewolucjonizował mobilność na całym świecie. Ponieważ opony nie były już gładkie i pozbawione struktury w obszarze styku z drogą, zaczęły oferować znacznie lepszą trakcję, przyczepność i bezpieczeństwo jazdy na mokrych czy zaśnieżonych nawierzchniach. Wynika to z ich specyficznej struktury bloków, rowków i lameli.
- Aktualnie, wszystkie nasze nowe wzory są tworzone cyfrowo, testowane wirtualnie i stale udoskonalane w celu dalszego rozwoju. Pozwala nam to nieustannie poprawiać bezpieczeństwo i żywotność opon niemal z dnia na dzień - wyjaśnia Felix Hübner, Head of the department Pattern, Contour & Industrial Design w Continental Tires.
Wzór bieżnika decyduje o bezpieczeństwie opony
Rzeźba bieżnika opony, stanowiąca punkt styku między pojazdem a drogą, ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Powierzchnia styku opony samochodowej z nawierzchnią jest wielkości pocztówki i przenosi siłę całkowitą występującą podczas hamowania, przyspieszania i kierowania. Na mokrych lub zaśnieżonych drogach bieżnik skutecznie odprowadza wodę, błoto pośniegowe czy śnieg, zapewniając stały kontakt gumy z nawierzchnią oraz ograniczając zjawisko aquaplaningu. Trakcja, hałas, skuteczność hamowania, zużycie i ścieranie opony również w dużej mierze zależą od wzoru bieżnika.
Obecnie wzory bieżnika są opracowywane specjalnie dla różnych segmentów i zastosowań. Przykłady obejmują opony wyścigowe i opony umożliwiające osiąganie wysokich prędkości na drogach publicznych. Istnieją również opony letnie, całoroczne, zimowe, nordyckie/lodowe i terenowe. Przykładowo, opony zimowe, z wieloma blokami, licznymi lamelami i rowkami, są znacznie bardziej złożone niż opony letnie, co pozwala im lepiej trzymać się zaśnieżonych nawierzchni oraz usuwać wodę i błoto pośniegowe z powierzchni styku z nawierzchnią.
Komentarze (0)