Ogumienie

Fachowe porady

Opony

nie przegap Świat Opon

ponad rok temu  13.09.2017, ~ Bartłomiej Ryś   

Strona 1 z 2

Mniejsza przyczepność, dłuższa droga hamowania, szybsze zużycie opon i zwiększone ryzyko ich pęknięcia – to tylko niektóre konsekwencje niewłaściwego ciśnienia w oponach samochodowych. Niestety, wg badań Moto Data, aż 58% kierowców zbyt rzadko sprawdza ciśnienie w oponach. Tymczasem ten parametr ogumienia ma duży wpływ na bezpieczeństwo i ekonomię jazdy. Sprawdzajmy więc ciśnienie w oponach minimum raz w miesiącu, zwłaszcza, że rano temperatura bywa niska, a w związku z tym ciśnienie w oponie jest niższe.

Należy pamiętać, że nie ma jednej optymalnej wartości ciśnienia dla wszystkich opon, we wszystkich pojazdach. To producent samochodu określa jakie ciśnienie jest dostosowane do danego modelu czy wersji silnika. Dlatego prawidłowych wartości ciśnienia trzeba szukać w instrukcji obsługi lub na etykietach w drzwiach pojazdu.

Poziom ciśnienia w oponach to bardzo ważny parametr. Szkoda, że nadal tak wielu kierowców o tym nie pamięta. Nawet  najlepszy samochód – z doskonałymi, nowoczesnymi systemami – może nie zagwarantować nam bezpieczeństwa, jeśli nie zadbamy o opony. Czujniki w większości właśnie z koła pobierają informacje o ruchu pojazdu. Apelujemy do wszystkich kierowców – nie zapominajmy o zmierzeniu ciśnienia. Sprawdzanie ciśnienia w oponach przynajmniej raz w miesiącu to powinien być nawyk – tak jak tankowanie, czy nalewanie płynu do spryskiwaczy” – mówi Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO)

„Właściciele samochodów, które mają automatyczne czujniki ciśnienia opon nie powinni tracić czujności – elektronika jest dobra pod warunkiem, że działa i nie została uszkodzona np. przez niefachowy serwis opon” – dodaje.

Nawet najlepsze opony jeśli mają za mało powietrza nie będą sprawować się dobrze na drodze. Czoło opony nie przylega wtedy do jezdni całą szerokością. Czeka nas dłuższa droga hamowania, zauważalnie gorsza przyczepność i prowadzenie, a także dużo szybsze zniszczenie naszych opon. Prawidłowe ciśnienie w oponach oraz odpowiednia wysokość bieżnika pomagają również uniknąć niebezpiecznego zjawiska aquaplaningu, które może wystąpić szczególnie podczas dużych jesiennych opadów deszczu. Aquaplaning polega na wytworzeniu się klinu wodnego pomiędzy jezdnią a oponą, po którym auto zaczyna się ślizgać tracąc przyczepność. Ogumienie o prawidłowym ciśnieniu oraz przepisowej wysokości bieżniku jest, obok dostosowanej do warunków prędkości jazdy, bardzo ważnym czynnikiem zmniejszającym ryzyko aquaplaningu.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony