Warto wiedzieć

Wydarzenia

11 miesięcy temu  08.08.2019, ~ Administrator   

Strona 1 z 2

Aktualnie około stu sensorów monitoruje działanie nowoczesnego samochodu. Wiele wskazuje na to, że niebawem liczba sensorów ulegnie podwojeniu. Dane uzyskane dzięki ich działaniu, są przetwarzane w czasie rzeczywistym. W ten sposób kierowca szybko otrzymuje wszelkie informacje o tym, co dzieje się na drodze.

Chodzi m.in. o dane na temat wypadków drogowych, korków, utrudnień spowodowanych remontami dróg itd. Dzięki zastosowaniu technologii rzeczywistości rozszerzonej (ang. augmented reality, AR) informacje wyświetlane są na przedniej szybie pojazdu. Rozwiązanie informatyczne umożliwia także wyświetlanie informacji, które podążają za ruchami głowy kierowcy. Dzięki temu, kierowca w poszukiwaniu danych, nie musi odrywać wzroku od toru jazdy. Powoduje to poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Rozwiązanie informatyczne, m.in. o takich funkcjonalnościach, opracowała firma GlobalLogic Polska.

Gra toczy się o niebagatelne pieniądze. Według danych International Data Corporation (IDC) globalny rynek internetu rzeczy (ang. Internet of Things - IoT) osiągnie w tym roku wartość 1,3 bln USD. Wydatki na internet rzeczy w Europie Środkowo-Wschodniej w 2018 roku wyniosły 11,3 mld USD, z czego 2,2 mld USD w Polsce. IDC w raporcie „Worldwide Semiannual Internet of Things for Spending Guide” prognozuje, że wydatki na rozwiązania IoT w Europie Środkowo-Wschodniej osiągną w 2022 roku wartość 22 mld USD. Wartość całego europejskiego rynku IoT do 2022 roku wyniesie 210 mld euro. Według General Electric, IoT do 2030 r. doda 10 do 15 bln USD do światowego wzrostu PKB. Gartner przewiduje, że do 2020 r. ponad 65% przedsiębiorstw zaadaptuje technologię i produkty IoT.

Dynamiczny rozwój internetu rzeczy stanowi technologiczne wyzwanie, ale i szansę na rozwój dla firm, które potrafią wykorzystać wspomniany trend – stwierdza Piotr Krzysztofik, prezes GlobalLogic Polska i Chorwacja. Nasza firma dostrzegła potencjał tych zmian. Znaleźliśmy sposób na ich wykorzystanie. Świadczą o tym m. in. coraz lepsze wyniki finansowe firmy. Cieszymy się, że efekty naszej pracy dostrzegli analitycy monitorujący rynek usług IT w Polsce.

W tegorocznym rankingu ComputerWorld TOP200, firma GlobalLogic Polska zajęła pozycję lidera, wśród największych w Polsce dostawców rozwiązań i usług IT dla sektora przemysłowego.

Tylko w pierwszym półroczu 2019 roku firma wypracowała 131,9 mln złotych przychodu. Na koniec tego roku GlobalLogic Polska planuje zwiększyć przychód co najmniej o kilkadziesiąt procent, w porównaniu do 2018 roku. W ubiegłym roku wypracowany został przychód na poziomie 226,3 mln zł. Natomiast w roku 2017 przychód wyniósł 144,3 mln zł. Oznacza to wzrost aż o 57%, licząc rok do roku.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony