Warto wiedzieć

2 miesiące temu  23.11.2020, ~ Administrator   

Strona 1 z 2

W jednym z dużych warszawskich serwisów blacharsko-lakierniczych, który ostatnio odwiedziliśmy, obowiązującym standardem są badania na obecność koronawirusa u wszystkich pracowników, w sytuacji kiedy jeden z nich okazał się zakażony i trafił na izolację. To, jak przekonuje kierownik warsztatu, dużo tańsze rozwiązanie niż przestój spowodowany kwarantanną dla całego zespołu. Rzeczywiście, przy dużych serwisach warto takie działania rozważyć.

Natomiast Związek Dealerów Samochodów informuje o innej, równie ciekawej inicjatywie. W ostatnich tygodniach niektórzy dealerzy samochodów i zarządcy serwisów rozpoczęli organizacje cyklicznych bezpłatnych testów antygenowych dla swoich pracowników.

Tak mówi o tym Bogusław  Kowalski, prezes grupy dealerskiej Auto Idea, członek Rady Dealerów Związku Dealerów Samochodów i szef Stowarzyszenia Dealerów i Serwisów Mercedes-Benz.

„Auto Idea wdrożyła w swoich 3 oddziałach okresowe badanie na COVID-19. Wykonujemy je co 10-14 dni. Badania są wykonywane testami antygenowymi, gdzie materiał do badania pobierany jest z nosogardzieli, a wynik dostępny po 15 minutach. Badanie to wykazuje zarażenie we wczesnym stadium, także u osób bezobjawowych, dzięki czemu jesteśmy w stanie odseparować osoby chore, skierować je do lekarza i wysłać  na izolację domową . Zapobiega to rozprzestrzenianiu się wirusa w przedsiębiorstwie, wrasta poczucie bezpieczeństwa pracowników, a także naszych Klientów. Dzięki temu też wszyscy mają większą motywację do stosowania zasad dystansu społecznego, używania maseczek i dezynfekcji rąk. Z badania na badanie jest mniej osób z pozytywnym wynikiem , a podczas ostatniego na ponad 250 osób mieliśmy tylko jeden wynik pozytywny.

ZDS informuje:

Nie ma chyba nic więcej do dodania. Zwłaszcza, że śladem Auto Idei idą kolejni dealerzy. No, chyba tylko to, że obecne szybkie 15-minutowe testy antygenowe to coś zupełnie innego niż te pierwsze, wiosenne, niepewne testy z krwi. Teraz to zupełnie inna skuteczność, inna jakość i inną cena. Testy, o których pisze prezes grupy Auto Idea to Panbio COVID-19 AG Rapid Test Device firmy Abbott, który jako jedyny antygenowy test dostępny na polskim według państwowej Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji „spełnia warunki w określonej populacji”.

Związek Dealerów Samochodów zdecydował się na popularyzację przedstawionej powyżej idei pracowniczych badań przesiewowych testami antygenowymi. I apeluje do polskich dealerów o poważne rozważenie takich działań w swoich firmach. A do importerów samochodów i markowych stowarzyszeń dealerskich o podjęcie pilnych rozmów i decyzji w sprawie finansowania przez importerów całości lub części kosztów takich testów w swoich sieciach dealerskich.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony