Ogumienie

Fachowe porady

Opony

Opony osobowe

ponad rok temu  08.05.2018, ~ Administrator   

Strona 1 z 2

Zgodnie z badaniami ryzyko akwaplanacji znacznie wzrasta, nawet przy niewielkich prędkościach gdy pojazd wyposażony jest w zużyte opony. W związku z tym, szczególnie istotne jest, aby sprawdzać zarówno stan ogumienia jak i ciśnienie w oponach. Bezpieczne opony letnie powinny mieć głębokość bieżnika powyżej 4mm, a okres użytkowania nie powinien przekraczać 6 lat.

„Zły stan ogumienia stanowi jedno z głównych zagrożeń drogowych w okresie letnim. Bardzo słaba przyczepność zużytych opon, szczególnie na mokrej nawierzchni i w ekstremalnych warunkach, może z łatwością doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze” – mówi Matti Morri, Kierownik ds. Technicznej Obsługi Klienta w Nokian Tyres.

Co więcej zaobserwowano znaczną różnicę, jeśli chodzi o drogę hamowania. W przypadku poddawanych testom, zużytych opon o głębokości bieżnika 2,5mm była ona nawet a sześć metrów dłuższa niż przy zupełnie nowych oponach. Zgodnie z wcześniejszymi testami TM, opona o głębokości bieżnika 2mm zatrzymywała się 12m lub 3 długości samochodu dalej niż nowa.

„Opony poddawane testom miały głębokość bieżnika powyżej 1,6mm, co leży w dozwolonych prawem granicach. Kierowca ponosi pełną odpowiedzialność za monitorowanie stanu ogumienia. Oprócz głębokości bieżnika uwagę należy zwracać na ewentualne pęknięcia na powierzchni opony oraz na utrzymanie prawidłowego ciśnienia. Wraz z eksploatacją trwałość opony będzie spadać dlatego też należy pamiętać, że maksymalny czas użytkowania to 6 lat. W przypadku drugiego, rzadziej użytkowanego auta okres ten nie powinien przekraczać 10 lat. Łatwo można to sprawdzić na ścianie bocznej opony, gdzie podany jest jej rok produkcji” – dodaje Morri.

Pamiętaj o rotacji opon, aby wydłużyć okres eksploatacji ogumienia

Chcąc zapewnić bezpieczna jazdę, a jednocześnie uniknąć niepotrzebnych wydatków zadbaj, aby nie doszło do nierównego zużycia bieżnika. Większe wytarcie opony w jej środkowej części lub na brzegach jest najczęściej spowodowane jazdą z zbyt niskim ciśnieniem, wadliwą geometrią zawieszenia lub zużyciem amortyzatorów.

„Nietypowe zużycie opony przekłada się bezpośrednio na prowadzenie. Jeśli nie zareagujesz odpowiednio wcześnie może dojść nawet do jej zupełnego zniszczenia. Aby tego uniknąć sprawdzaj ciśnienie w oponach najlepiej raz na trzy tygodnie. Zanim wybierzesz się w dłuższą podróż pamiętaj o zwiększeniu ciśnienia odpowiednio do obciążenia pojazdu” – mówi Morri.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Kierowca 1 ponad rok temuocena: 0%  A skad Pan Nokian wie jak sie zachowuja inne opony? Niechaj sie wypowiada za siebie i mowi o swich produktach a nie za cala branże!
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony