ReklamaB1 ŚO - nexentire 05.04-31.12 Piotr

Prawo

ponad rok temu  06.03.2022, ~ Administrator   Czas czytania 2 minuty

Strona 1 z 1

- Wyjątkowe okoliczności uzasadniające tymczasowe odstępstwa są podyktowane sytuacją kryzysową spowodowaną rosyjską agresją wojskową na Ukrainę. Obecny brak kierowców i przyszła niepewność co do powrotu obywateli Ukrainy do zawodu stanowią wyzwanie dla efektywnego funkcjonowania jednolitego rynku Unii Europejskiej – podkreśla minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Informacja o obowiązujących od 4 marca 2022 r. do 2 kwietnia 2022 r. tymczasowych odstępstwach od przepisów rozporządzenia (WE) nr 561/2006.

- Wprowadzenie odstępstw od stosowania przepisów dotyczących czasu prowadzenia pojazdu dla kierowców pomoże zachować płynność realizacji przewozów osób i rzeczy w krajowym i międzynarodowym transporcie drogowym. Nie możemy pozwolić na zachwianie dostępu do dóbr przewożonych drogowo. Liberalizacja przepisów o czasie pracy kierowców wychodzi naprzeciw postulatom branży transportowej – dodaje wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Odstępstwa będą stosowane od 4 marca do 2 kwietnia 2022 r.
Zgodnie z przyjętymi odstępstwami:

 • dzienny czas prowadzenia pojazdu nie może przekroczyć 11 godzin (odstępstwo od art. 6 ust. 1),
 • tygodniowy czas prowadzenia pojazdu nie może przekroczyć 60 godzin (odstępstwo od art. 6 ust. 2),
 • łączny czas prowadzenia pojazdu w ciągu dwóch kolejnych tygodni nie może przekroczyć 96 godzin (odstępstwo od art. 6 ust. 3),
 • po okresie prowadzenia pojazdu trwającym 5,5 godziny kierowcy przysługuje ciągła przerwa trwająca co najmniej czterdzieści pięć minut (odstępstwo od art. 7),
 • kierowca, jeżeli dokona takiego wyboru, może wykorzystać również regularny tygodniowy okres odpoczynku w pojeździe, o ile posiada on odpowiednie miejsce do spania dla każdego kierowcy i pojazd znajduje się na postoju (odstępstwo od art. 8 ust. 8).

Kierowcy, o których mowa powyżej, mają obowiązek wskazać odręcznie na odwrocie wykresówki tachografu analogowego lub wydruku z tachografu cyfrowego powody skorzystania z odstępstw, o których mowa powyżej. Jest to zwyczajowa praktyka w sytuacjach awaryjnych i ma zasadnicze znaczenie dla celów kontroli ww. przepisów.
Stosowanie powyżej wskazanych tymczasowych odstępstw nie może powodować pogorszenia warunków pracy kierowców i poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Nie należy zatem dopuszczać do sytuacji, w których kierowca będzie prowadził pojazd, gdy jest zmęczony – pracodawcy w dalszym ciągu pozostają odpowiedzialni za zdrowie i bezpieczeństwo swoich pracowników, a także innych użytkowników dróg. Przedsiębiorcy transportowi w tym szczególnym czasie dochowają należytej staranności przy planowaniu i zarządzaniu ryzykiem zakłóceń w łańcuchach dostaw.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Podstawa prawna

Obwieszczenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 marca 2022 r. w sprawie tymczasowych odstępstw od stosowania przepisów dotyczących czasu prowadzenia pojazdu, przerw i okresów odpoczynków kierowców M.P. 2022 poz. 293

Komentarze (15)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Rus 15 ponad rok temu A tych dwóch niech zmienią zawód i pracują nawet 20 godzin+ magnes.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Rus 14 ponad rok temu A tych dwóch niech zmienią zawód i pracują nawet 20 godzin+ magnes.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Rus 13 ponad rok temu A tych dwóch niech zmienią zawód i pracują nawet 20 godzin+ magnes.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Rus 12 ponad rok temu A tych dwóch niech zmienią zawód i pracują nawet 20 godzin+ magnes.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Jest wesoło 11 ponad rok temu Jakie k...a środowisko transportowe? Skoro jest zmiana przepisów dotyczących pracy kierowców to jakie środowisko to konsultowało??? Może kolejarze, ewentualnie piloci odrzutowców albo woźnice wożący turystów na Morskie Oko ??? Najlepsze komunistyczne metody propagandy przez tego Adamczyka doprowadzane są na jeszcze wyższy poziom. Czy ten rządowy prostak nie może powiedzieć o faktach . Ale gdy ich brakuje to taki jełop bredzi coś o konsultacjach i innych pierdołach. A wystarczy przeczytać Konwencję Waszyngtońską i w niej dział dotyczący czasu pracy. Jest trzecia dekada XXI w i od ponad stu lat cywilizowany świata pracuje 8godzin na dobę jełopie patentowany...
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Kierowca zawodowy 10 ponad rok temu Ten rząd nie jest przyjazdny transportowi drogowemu w PL. Zaostrzanie przepisów zmusza nas kierowców do pracy w innych krajach. To jest długi proces ale za jakiś czas będzie mnóstwo samochodów ale nie będzie miał kto ich prowadzić. Ciekawy jestem co nasz władza powie za dwa lata kto jest winny takiej sytuacji.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Camion 9 ponad rok temu W d..pie ich mam niech jeżdżą sami a kurs na przewóz rzeczy za 2500 po 6 kwietnia też sami niech sobie robią za frajerów nas mają taka prawda!!!!
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Driver 8 ponad rok temu Zwalniać się i do biedronki na kasę 8h i skończy się marudzenie, a przepraszam pomyłka zapomniałem że wszędzie dobrze gdzie nas nie ma. :-)
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ Kierowca 7 ponad rok temu Wniosek taki ,placic kierowcy jak na zachodzie to wróca z zachodu i beda w Polsce pracowac, dwa to kierowca jest tym najgorszym zawsze bo zapomnial,bo spóźnił itd.Dlatego teraz nie warto byc kierowca za takie polskie pieniadze jak niektorzy na miedzynarodowca placa po 6-6,5 tys ,smiech .Za takie pieniadze mlody nie przyjdzie ,a stary czeka aby na emeryture.Wniosek im kierowcavdłuzej bedzie jeździc tym zmeczenie wieksze i o wypadek szybko.Kierowca powinien jeździc max 9h w jedno osobowym skladzie i max 8h w dwu osobowej obsadzie.S nie 20h i oczy na zapalki.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Anty ua 6 ponad rok temu Tak teraz można a wcześniej za minuty karali Walcie się 9 godzin i nara
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ Sernik 5 ponad rok temu Z braku kierowców zaraz zrobią 15 godz jazdy, a ty kierowco jak idziesz do urzędu lub lekarza to zapisuj się na wizytę za pół roku wcześniej.
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ Nico 4 ponad rok temu Niech jeden z drugim madrus za kompa usiadzie i pojezdzi 11h i 15h popracuje dziennie.debile
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ Nico 3 ponad rok temuocena: 100%  Niech jeden z drugim madrus za kompa usiadzie i pojezdzi 11h i 15h popracuje dziennie.debile
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Malina 2 ponad rok temuocena: 100%  Nich więcej wprowadzą zakazów wyprzedzania, a następnie karają po 1000 zł, a na koniec dziwią się że brakuje im kierowców. Więc jak im trzeba, to wtedy można wydłużyć czas jazdy bez problemu
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Szofer 1 ponad rok temuocena: 100%  Czyli znów na jakiś czas kierowcy są potrzebni,jak na początku covidu....a potem znów przesladowania
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony