Ogumienie

Opony

Opony osobowe

2 miesiące temu  27.11.2018, ~ Bartłomiej Ryś   

Strona 1 z 2

Jeździsz głównie w krótkie trasy, ruch miejski to twój chleb powszedni, masz drugie auto w domu? Jeżeli tak, to opony całoroczne są właśnie dla Ciebie. Zresztą docenia je coraz więcej polskich kierowców. Sprzedaż tego typu ogumienia notuje obecnie dwucyfrowy wzrost w naszym kraju.

Opony całoroczne to rozwiązanie ekonomiczne. Zamiast dwóch kompletów opon sezonowych mamy tylko jeden, co niweluje koszty zakupu 4 sztuk ogumienia, ich okresowych wymian, czy też przechowywania. Jednak zalety opon całorocznych są nie tylko ekonomiczne. Postęp technologiczny zapewnił im dużo lepsze osiągi, dzięki czemu na rynku mamy już opony całoroczne z homologacją zimową. A to oznacza bezpieczeństwo jazdy nawet, wtedy gdy nawierzchnia jest zaśnieżona, śliska, mokra. 

Jeździsz w mieście i niedużo, to rozwiązanie dla Ciebie

Dzięki realnym oszczędnościom i bezpieczeństwu użytkowania opony całoroczne stały się dobrą alternatywą dla wielu kierowców. Jednak wciąż nie wszystkich. To opcja do drugiego auta w rodzinie, dla kierowców poruszających się przede wszystkim lokalnie, w miastach, na krótkich dystansach, mieszkających w regionach z niskimi opadami śniegu, o umiarkowanych temperaturach.

Warto pamiętać, że na dużym mrozie oraz w upale opona całoroczna traci niektóre ze swoich właściwości. Poza tym zalecamy, aby użytkować ją do momentu, gdy bieżnik osiągnie minimalną wysokość 4 mm. Opony całoroczne, tak jak i sezonowe, należy też na bieżąco kontrolować pod kątem ciśnienia, wyważenia i ewentualnych uszkodzeń – dodaje Artur Posłuszny, reprezentujący japońską markę opon premium Yokohama.

Czy lato, czy zima – jedna opona

Teoretycznie ogumienie na cały rok powinno dobrze spisywać się w zakresie temperatur od +30 st. C do -30 st. C. Ale takiej opony jeszcze nie wyprodukowano. Na razie producenci ogumienia prześcigają się w innowacjach. Na przykład Yokohama zastosowała w konstrukcji bieżnika opony GEOLANDAR A/T G015 powłokę nylonową, aby ta dedykowana SUV-om i autom 4x4 opona zyskała wyższą wytrzymałość. Połączono to z nowym wzorem bieżnika, który otrzymał lamele 3D i optymalne rozłożenie rowków obwodowych dla poprawiania trakcji na wszystkich rodzajach nawierzchni.

Generalnie w oponach całorocznych wykorzystuje się specjalną konstrukcję, m.in. szeroki bieżnik, nieco miększą niż w oponach letnich mieszankę gumową oraz rzeźbę bieżnika zbliżoną do „zimówek”. Takie połączenie zapewnia bezpieczeństwo latem i ułatwia skuteczne odprowadzanie wody, śniegu i błota pośniegowego zimą. A wszystko po to, by opony całoroczne miały dobrą przyczepność w niższych temperaturach – wyjaśnia Artur Posłuszny.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Arek 1 2 miesiące temu Jeżdżąc głównie po mieście takie rozwiązanie się u mnie sprawdza. Sporadycznie dłuższe trasy. Sam mam te Yokohamy o których mowa, model Geolandar G015. Porównując to jak się jeździ na nich i zimówkach to żadnej różnicy nie odczuwam.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony