
Opony, jak każdy produkt, można reklamować. Nieco inaczej ma się sprawa z ogumieniem używanym
Decydując się na zakup opon wybierasz najlepsze produkty. Co jednak zrobić w przypadku wystąpienia wad i konieczności złożenia reklamacji. Jak przebiega proces reklamacji i do kogo należy się zwrócić? Dowiedz się więcej.
W przypadku opon gwarancja ma dwie formy. Pierwsza wiąże się z odpowiedzialnością producenta i dotyczy wad fabrycznych. Drugą formą jest, wynikająca z ustawy o prawach konsumenta, możliwość rękojmi lub reklamacji związana z niezgodnością towaru z dokumentem sprzedaży, składaną u sprzedawcy. Wówczas decyzję podejmuje sklep, który w celu rozwiązania zaistniałego problemu kontaktuje się z producentem.
Podstawą rozpatrzenia karta gwarancyjna
Producent odpowiada za sposób wykonania produktu oraz jego jakość. Czas trwania gwarancji, jej warunki oraz odpowiedzialność wytwórcy zawiera „Karta Gwarancyjna”. W tym dokumencie znajduje się zakres obowiązków kupującego, sprzedawcy oraz producenta. Są w niej też informacje na temat warunków kwalifikujących oponę do wymiany, przypadki, kiedy gwarancja nie ma zastosowania, jak i opis procedury reklamacyjnej.
„Szczegółowe zapisy, np. te dotyczące okresu objętego gwarancją, wyjątków, itd., mogą różnić się w zależności od producenta. Japoński producent ogumienia, firma Yokohama, udziela 5 lat gwarancji od daty produkcji na wszystkie opony osobowe (w tym SUV i 4x4), ciężarowe, autobusowe i OTR. Pięcioletnia gwarancja nie obejmuje opon Yokohama przeznaczonych na potrzeby motosportu” – wyjaśnia Artur Posłuszny, przedstawiciel ITR CEE Sp. z o. o., firmy dystrybuującej opony Yokohama w Polsce.
Oczywiście po upływie 60 miesięcy od daty produkcji, nowe opony wciąż nadają się do użytku. Japoński producent pieczołowicie pracuje nad innowacyjnymi rozwiązaniami, m.in. przeciwstarzeniowymi tak, aby ogumienie jak najdłużej zachowywało swoje właściwości. Yokohama przykłada dużą wagę do dbałości o szczegóły, na każdym z etapów poprzedzających dotarcie opony do klienta ostatecznego.
Surowa ocena zanim opona wyruszy w drogę do klienta
Wpływ na jakość opon ma ich użytkowanie oraz odpowiednie przechowywanie, czyli czynniki leżące po stronie użytkownika. Producent odpowiada za wady fabryczne. Najczęściej należą do nich problemy z wyważeniem, tendencje do drgań, bić, podwyższonego poziomu hałasu czy wybrzuszenia występujące niedługo po zamontowaniu. Producenci opon, tacy jak firma Yokohama, organizują testy poprzedzające wypuszczenie opon na rynek, aby nie dopuścić wadliwych partii do obrotu. Japończycy sprawdzają swoje produkty w czterech centrach testowych. Niemniej jednak w przypadku zauważenia wad produkcyjnych w nowych oponach należy zareklamować je w pierwszej kolejności w punkcie zakupu.
Komentarze (0)