ReklamaB1 ŚO - nexentire 05.04-31.12 Piotr

nie przegap

Ogumienie

Serwis ogumienia

Warto wiedzieć

Wydarzenia

Marketing w warsztacie

ponad rok temu  18.10.2021, ~ Michał Żak   Czas czytania 6 minut

Strona 3 z 3

Średni czas eksploatacji ogumienia to bardzo indywidualna kwestia, jednak wymiana opon powinna nastąpić, jeśli jej stan techniczny nie pozwala na dalszą eksploatację i zagraża bezpieczeństwu.

– Ze względu na ogromną różnorodność warunków wpływających na zużycie ogumienia bardzo ciężko mówić o średniej długości życia pojedynczego modelu. W Polsce dopuszcza się do ruchu drogowego opony o głębokości bieżnika minimum 1,6 milimetra, jednak producenci zalecają wymianę już przy 3-4 mm, szczególnie w przypadku modeli zimowych. Jednocześnie polskie prawo nie określa oraz, co istotne, nie zabrania jeździć na oponie, która została wyprodukowana np. 6 czy 10 lat temu, jednak każdy kierowca powinien wiedzieć, że opony samochodowe „starzeją się” każdego dnia. Wpływ ma na to nie tylko codzienna eksploatacja, która skutkuje ścieraniem i zużywaniem, ale również długotrwały postój auta, którego nie używamy. Gdy opony zamontowane są w takim nieużytkowanym samochodzie, to w czasie długotrwałego postoju ulegają odkształceniu. Opony starzeją się także dużo szybciej, gdy składowane są w sposób niezgodny z zasadami przechowywania ogumienia” – tłumaczy Ernest Pujszo.

Ile lat można jeździć na oponach? Stopień ich zużycia zależy od wielu czynników, począwszy od indywidualnego stylu jazdy kierowcy, po warunki i rodzaj nawierzchni w jakich się je eksploatuje. Producenci w specyfikacjach przyjmują, że prawidłowo użytkowane ogumienie powinno wytrzymać przebieg oscylujący między 50 a 80 tysiącami kilometrów, co jest wyznaczone za sprawą granicznego zużycia bieżnika.

– Jeśli nasze przebiegi w miesiącach ciepłych są nie większe niż 15 tysięcy kilometrów, nowe letnie opony spokojnie powinny wystarczyć na pięć sezonów. Raczej nie powinno się przy takiej liczbie przejechanych kilometrów użytkować opon starszych niż 5 lat, ponieważ utraciły one już znaczną cześć swoich właściwości trakcyjnych i ich użytkowanie staje się bardziej niebezpieczne. Zwykle mieszanki stosowane w oponach zimowych cechują się mniejszą odpornością na ścieranie niż te wykorzystywane w oponach letnich. Dlatego też trwałość opon zimowych może być nawet o 15-30% krótsza niż modeli letnich. Dystans ten może jeszcze bardziej skrócić się, jeśli będziemy je użytkować przy temperaturach wyższych niż 10°C. Ważne jest, aby kierowca posiadający opony, które mają więcej niż 5 lat od daty produkcji i jednocześnie, które były użytkowane sporadycznie, regularnie poddawał je ocenie wykwalifikowanego wulkanizatora, który oceni ich stan i podejmie decyzje czy nadal można na nich bezpiecznie jeździć – dodaje Ernest Pujszo.

Fot. Oponeo.pl

GALERIA ZDJĘĆ

Czy Polacy zmieniają opony przed zimą?
Czy Polacy zmieniają opony przed zimą?
Czy Polacy zmieniają opony przed zimą?

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony