ReklamaB1 ŚO - continental 27.05-27.06 Mirek

Ogumienie

Serwis ogumienia

Opony

Warto wiedzieć

ponad rok temu  26.10.2021, ~ Michał Żak   Czas czytania 6 minut

Strona 1 z 3

Aż 83,5% polskich kierowców deklaruje, że zmienia opony sezonowo, z letnich na zimowe i na odwrót, wynika z ogólnopolskiego badania ,,Czy Polacy zmieniają opony” zrealizowanego przez agencję badawczą SW Research na zlecenie serwisu Oponeo.pl.

Ponad połowa badanych wskazuje, że ich opony letnie i zimowe mają 2-3 lata, tylko co czwarty kierowca wie, kiedy powinno się zacząć jeździć na zimówkach. Badanie ,,Czy Polacy zmieniają opony” zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 28-30.09.2021 r., na zlecenie spółki Oponeo S.A. Analizą objęto grupę 1022 Polaków posiadających samochód. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy.

Większość kierowców zmienia opony

Z badania ,,Czy Polacy zmieniają opony” przeprowadzonego w ostatnim tygodniu września 2021 roku przez SW Research dla serwisu Oponeo.pl wynika, że aż 83,5% polskich kierowców zmienia opony sezonowo z letnich na zimowe i z zimowych na letnie. Robi tak 82,3% mężczyzn i 84,6% kobiet, a także 81,1% mieszkańców wsi i 82,2% dużych miast (powyżej 500 tysięcy mieszkańców).

Osoby, które nie zmieniają opon sezonowo najczęściej jeżdżą przez cały rok na oponach całorocznych (12,5%) mniej na zimowych (1,7%) czy letnich (0,5%). Jednocześnie 1,8% respondentów nie wie jakie ma ogumienie w swoim samochodzie, ponieważ oponami w ich pojeździe zajmuje się za nich inna osoba. Aktualnie w Polsce nie ma obowiązku sezonowej wymiany opon. Nie oznacza to jednak, że nie należy czy nie warto tego robić. Dobre i sprawne ogumienie w aucie znacznie skraca drogę hamowania, stabilizuje tor jazdy, zmniejsza zużycie paliwa, ułatwia prowadzenie, pokonywanie zakrętów i ogólne zwiększa bezpieczeństwo jazdy.

– Optymalnie jest posiadać dwa komplety opon: na zimę i lato, ponieważ opony całoroczne zawsze będą kompromisem. Dlaczego? Trudno jest stworzyć ogumienie, które będzie idealnie zachowywało się zarówno przy temperaturze – 20°C jak i przy +30°C. Dlatego opony takie sprawdzą się głównie u tych kierowców, którzy jeżdżą na ogół w mieście, gdzie drogi nawet w zimie są dobrze utrzymane, oraz gdy robią oni małe przebiegi (5-6 tysięcy km rocznie), np. gdy auto użytkowane jest jako drugie w rodzinie, w dojeździe do pracy, czy szkoły – mówi Ernest Pujszo, dyrektor handlowy OPONEO.PL S.A.

GALERIA ZDJĘĆ

Czy Polacy zmieniają opony przed zimą?
Czy Polacy zmieniają opony przed zimą?

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony