Ogumienie

Opony

Opony osobowe

nie przegap Świat Opon

ponad rok temu  18.12.2020, ~ Administrator   Czas czytania 5

Strona 1 z 2

Co wspólnego mają opony zimowe i całoroczne? Homologację zimową. Z punktu widzenia prawa niczym się więc nie różnią. Oba typy mają symbol alpejski (płatek śniegu na tle góry) na boku – więc spełniają definicję opon dostosowanych mniej lub bardziej do zimnych temperatur i zimowych warunków. We wszystkich krajach, które mają obowiązek jazdy na oponach zimowych, rozumie się przez to także opony całoroczne. Dlatego lepiej zainwestować w opony całoroczne, niż jeździć zimą na letnich. Tylko wprowadzenie ustawowego wymogu opon z homologacją zimową może ukrócić bezmyślność niektórych kierowców, jeżdżących w zimie na letnim ogumieniu.

Polska jest jedynym krajem w Europie z takim klimatem, gdzie przepisy nie przewidują wymogu jazdy na oponach zimowych lub całorocznych w warunkach jesienno-zimowych. Jednak polscy kierowcy są gotowi na takie regulacje – opowiada się za nimi aż 82% badanych. Same deklaracje nie są jednak wystarczające – przy tak wysokim poparciu dla wprowadzenia wymogu jazdy na bezpiecznych oponach z obserwacji warsztatowych nadal wynika, że aż 35% kierowców jeździ zimą na oponach letnich. I to w styczniu i lutym. Teraz, w grudniu, jedynie około 50% tych, którzy deklarują wymianę opon, już to zrobiło. Czyli jedynie ok. 30% jeżdżących obecnie po drogach samochodów osobowych i lekkich dostawczych ma opony zimowe lub całoroczne. Wskazuje to, że powinny istnieć jasne przepisy – informujące, od którego dnia bezpiecznie należy wyposażyć nasz samochód w takie opony.

W naszym klimacie – przy gorących latach i nadal zimnych zimach – opony z homologacją zimową, czyli zimowe i całoroczne, są jedynym gwarantem bezpiecznej jazdy w miesiącach zimowych. Nie zapominajmy, że ryzyko wypadków drogowych i kolizji jest 6 razy większe w zimie niż w lecie. Droga hamowania pojazdu na mokrej nawierzchni przy temperaturach już ok. 5-7 st. C – tak często występujących już w okresie jesiennym – przy zastosowaniu opon zimowych jest dużo krótsza niż przy oponach letnich. Te brakujące kilkanaście metrów do zahamowania przed przeszkodą jest powodem tak dużej liczby wypadków, stłuczek i ofiar śmiertelnych na polskich drogach – zwraca uwagę Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).

W 27 europejskich krajach, w których wprowadzono wymóg jazdy na oponach z homologacją zimową, nastąpiła średnio 46% redukcja prawdopodobieństwa wystąpienia wypadku drogowego w porównaniu z jazdą na oponach letnich w warunkach zimowych – takie są wnioski ze studium Komisji Europejskiej wybranych aspektów korzystania z opon związanych z bezpieczeństwem. Ten  raport udowodnił także, że wprowadzenie prawnego wymogu jazdy na oponach posiadających homologację zimową zmniejsza liczbę śmiertelnych wypadków o 3% – a jest to tylko uśredniona wartość, bo są kraje, które odnotowały spadek liczby wypadków o 20%.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ skupaut 6 ponad rok temu Zapraszamy na skup aut warszawa https://iskupautwarszawa.pl/... i skup aut uszkodzonych https://iskupautwarszawa.pl/ko...
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Robo 5 ponad rok temu Dużo zależy od miejsca w którym się mieszka. U mnie teść ze Szczecina to chyba ze 3 lata śniegu nie widział i jemu się nie dziwię, że woli całoroczne. Ja natomiast mieszkam niedaleko Myślenic i tam śnieg pojawia się czasami już w październiku, a nieraz żeby wyjechać pod górę to trzeba łańcuchy zakładać. U mnie zimówki to konieczność najlepiej o dobrym bieżniku jak np w Yokohamach V903. Do mniejszych aut bardzo dobre.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ EUgeniusz 4 ponad rok temuocena: 100%  Na zimę zimowe na lato letnie. W komentarzach przejawia się subiektywizm piszących. A czy ktoś pomyślał że nawet jak nie ma śniegu to mgła i przygruntowe przymrozki robią w tunelach i mostach lodowiska ? Obecnie wszystkie węzły drogowe są dwu poziomowe i mało kto o tym myśli. Co na to statystyki wypadków? Może ktoś w redakcji Warsztatu sprawdzi ? Po drugie ludzie myślą mam ABS , TC i inne super bajery, najnowsze, bezpieczne auto i bdb opony zimowe to nic mi nie grozi - ale na drogach jest jeszcze ten % bez zimówek w 20 letnim gruchocie i zostaje liczyć na łut szczęścia. Tak więc jestem ZA OPONAMI ZIMOWYMI ! Nie rozumiem tego - kobiety walczą o legalną aborcję, kierowcy nie chcą bezpiecznie jeździć ale zabicie karpia lub futerkowca to wstrętne u nieludzkie. Prawda że Polacy to wspaniały naród ale popoer...... jak mało który.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Garu 3 ponad rok temuocena: 0%  Ludzie dobrze wiedzą kiedy zmieniac opony i nie potrzebują zadnego nakazu, ze w tym a tym dniu mają juz byc zmienione. Lata mamy upalne, ale w zimie coraz mniej sniegu, wiec nie widzę zadnej potrzeby takiej regulacji Juz dawno nie czytalem artykułu z tak naciąganymi danymi.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Mb 2 ponad rok temuocena: 50%  Ja od 3 lat nie zmieniam opon na zimowe mieszkam w centrum Polski, śniegu o dawna nie widziałem na oczy A jak się pojawi na 2-3 dni nie uważam to za powód do zmiany opon na zimowe. Jeżeli już to dobre wielosezonowe.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Jolek 1 ponad rok temuocena: 67%  Testy są mocno naciągane żeby tylko ludzie kupowali po dwa komplety, realnie zimówka jest lepsza na śniegu i lodzie, niech każdy odpowie sobie na pytanie jak długo takie warunki panują na drodze i czy jest sens zakładać zimówki.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony