Ogumienie

Opony

10 miesięcy temu  29.08.2019, ~ Administrator   

Strona 1 z 2

Wybór dobrych opon to ważna decyzja, mająca realny wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze. Jakość opon decyduje o długości drogi hamowania, przyczepności samochodu do jezdni czy odporności na aquaplaning. Jak świadomie wybrać dobre opony? Co oznaczają symbole i etykiety na oponach? Jak zaoszczędzić nawet 7,5% kosztów paliwa i skrócić drogę hamowania o 18 metrów?

Kupując opony warto pamiętać, że dobra nowa opona nie musi być wyprodukowana miesiąc temu czy nawet rok temu.

– Nie bójmy się kupować nowych opon wyprodukowanych nawet kilka lat temu – opony to nie produkt spożywczy z krótkim terminem przydatności. Przechowywane w odpowiednich warunkach zachowują wszystkie swoje właściwości. Są dla nas kierowców fabrycznie nowe. Opony starzeją się podczas użytkowania – to naturalne, bo rozgrzewają się podczas jazdy, działają na nie napięcia wynikające z ciśnienia, są deformowane pod wpływem np. najechania na dziurę w jezdni z dużą prędkością. Wszystkie te czynniki wpływające na starzenie się opony nie występują w procesie prawidłowego przechowywania opon – mówi Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego.

Właściwe parametry

Każda opona ma swoje parametry – niektóre z nich możemy dobrać tak, by spełniały nasze indywidualne wymagania – część jest jednak narzucona przez producenta samochodu, w którym opony będą zamontowane.

Jakie parametry są opisane na oponie? Gdy na kole znajduje się oznaczenie np. 215/55R16 91T, to:

 • 215 – oznacza podaną w milimetrach szerokość mierzoną pomiędzy bokami opony

 • 55 – wskazuje wysokość profilu, czyli wartość procentową, która wyraża wysokość boku opony w stosunku do jej szerokości. W tym przypadku jest to 65% czyli ok. 127 mm.

 • R16 – R oznacza typ opony, w tym przypadku radialną. 15 sygnalizuje średnicę osadzenia na feldze, która podawana jest w calach.

 • 91 – przedstawia indeks nośności, czyli wartość maksymalnego obciążenia jednej opony przy zachowaniu prędkości dopuszczonej przez producenta pojazdu.

 • T – wskazuje indeks prędkości, który informuje nas o maksymalnej prędkości z jaką pojazd może się bezpiecznie poruszać, gdy ma zamontowaną daną oponę.

Jednym z najważniejszych elementów doboru opony jest jej rozmiar – nie może być dowolny i nie służy jedynie estetyce. Producenci samochodów ustalają odpowiedni rozmiar ogumienia do każdego modelu auta, a nawet do każdej wersji silnikowej – które różnią się pomiędzy sobą parametrami i osiągami. To, na jakich oponach producent homologował swój pojazd w UE, znajdziemy w instrukcji obsługi. Są tam wszelkie dane, które pozwolą znaleźć odpowiedni rozmiar i typ opony. Pamiętajmy, że używanie opon niezgodnych z oficjalną homologacją samochodu może być przyczyną nawet zatrzymania dowodu rejestracyjnego, a w razie wypadku problemów z odszkodowaniem.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (2)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ daras 2 8 miesięcy temuocena: 0%  W branżowym piśmie takie "gapy" : 55 – wskazuje wysokość profilu...W tym przypadku jest to 65% , R16 – R oznacza typ opony, w tym przypadku radialną. 15 sygnalizuje średnicę zawiedzony....
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Picior 1 10 miesięcy temuocena: 100%  Która opona w rozmiarze 215/55R16 ma nośność 91?
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony