ReklamaB1 ŚO - automechanika 2024 Mirek

Ogumienie

Opony

miesiąc temu  17.06.2024, ~ Michał Żak   Czas czytania 4 minuty

Strona 1 z 2

Fabryka opon Continental w Portugalii umożliwia produkcję neutralną pod względem emisji CO2. Proces produkcyjny jest obecnie testowany w zakładzie w Lousado, gdzie nowy elektryczny kocioł parowy przekształca energię słoneczną oraz inne zielone źródła energii praktycznie bez strat.

Od tego roku Continental może wytwarzać opony w sposób neutralny pod względem emisji CO2 w swojej fabryce w Lousado w Portugalii. Producent opon zrobił tym samym istotny krok w kierunku osiągnięcia celu, jakim jest produkcja całkowicie neutralna pod względem emisji CO2. Jest to możliwe dzięki wytwarzaniu pary za pomocą kotła, który zasilany jest całkowicie za pomocą energii elektrycznej. Continental wykorzystuje zarówno energię słoneczną, jak i odnawialną energię elektryczną z sieci energetycznej do wytwarzania pary. Wcześniej jedynym źródłem energii wykorzystywanym dla tego procesu w fabryce w Lousado był gaz ziemny. W przemyśle oponiarskim duża część zużywanej energii jest wykorzystywana do wytwarzania pary, która potrzebna jest do podgrzewania opon w procesie wulkanizacji. Energia cieplna zamienia surową gumę w elastyczną i sprężystą. Przy rocznej zdolności produkcyjnej wynoszącej 18 milionów opon, fabryka w Lousado jest ogromnym zakładem. Najpóźniej do 2040 r. Continental chce, aby produkcja we wszystkich fabrykach opon była neutralna pod względem emisji CO2.

- W Lousado pokazujemy, że nawet bardzo duże fabryki opon mogą osiągnąć produkcję neutralną pod względem emisji CO2. W tym celu kluczowa jest dostępność odnawialnych źródeł energii po konkurencyjnych cenach - wyjaśnia dr Bernhard Trilken, Head of Manufacturing and Logistics w Continental Opony.

- Przygotowujemy wszystkie nasze zakłady tak, aby mogły wykorzystywać jak najwięcej energii odnawialnej. Uruchomienie elektrycznego kotła parowego w Lousado jest początkiem nowej, ekscytującej drogi.

Nowy elektryczny kocioł parowy przekształca energię słoneczną oraz inne zielone źródła energii praktycznie bez strat. Woda pompowana jest z dołu kotła do góry, gdzie następnie jest rozpylana na elektrody. Prąd elektryczny przepływa przez strumienie wody i wytwarza wewnątrz jej ciepło, aż do momentu odparowania.

Oprócz nowego elektrycznego kotła parowego nadal dostępny będzie konwencjonalny kocioł gazowy. Dzięki temu Continental może elastycznie reagować na wahania dostępności energii odnawialnej oraz inne czynniki środowiskowe.

- Nasz zakład w Lousado korzysta z faktu, że w Portugalii słońce świeci często. Umożliwia to osiągnięcie w pełni zelektryfikowanego i neutralnego pod względem emisji CO2 procesu produkcji opon, gdy tylko jest to możliwe - mówi Pedro Carreira, szef zakładu Continental Opony w Lousado.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony