ReklamaB1 ŚO prinxtire 08.09-08.11 Piotr

Ogumienie

Opony

Opony osobowe

4 miesiące temu  29.05.2023, ~ Administrator   Czas czytania 4 minuty

Strona 1 z 2

Ubiegły rok był dla chińskiego przemysłu oponiarskiego czasem, delikatnie rzecz ujmując, trudnym. Mimo że dobiegł końca, uczucie niepokoju wciąż jest obecne we wszystkich regionach i rozprzestrzenia się po branży. Od producentów do dystrybutorów, od pracowników warsztatów do kierowników korporacji, wielu specjalistów zadaje pytanie: jaka jest przyszłość przemysłu oponiarskiego w Chinach? W którą stronę pójdzie rynek?

Cały chiński przemysł oponiarski wydaje się pozostawać w spowolnieniu, co wynika z wielu czynników, m.in.: z rządowej kontroli emisji dwutlenku węgla, polityki ochrony środowiska, która wpłynęła na logistykę i metody transportu, wysokich opłat celnych na kauczuk naturalny, czasowego wyłączenia fabryk z  uwagi na olimpiadę czy wysokich kosztów zaopatrzenia w różne surowce. Te trudności poważnie ograniczają rentowność producentów opon. Pomimo tego że przychody wielu firm oponiarskich w pierwszych trzech kwartałach istotnie wzrosły, ich zyski znacząco spadły.

Jednak chińska branża oponiarska nie jest w beznadziejnej sytuacji. Państwo Środka ma kompletny łańcuch przemysłowy, zaawansowaną technologię produkcji i dostęp do najbardziej rozwiniętych systemów sztucznej inteligencji. Dopóki podstawy nie ulegną zmianie, duże chińskie firmy oponiarskie z pewnym kapitałem będą w stanie przetrwać „mroźną zimę”. Dodatkowo część tamtejszych wiodących firm oponiarskich zorientowanych przede wszystkim na eksport (m.in. Triangle, Prinx Chengshan czy Sailun) zwiększyło swój potencjał produkcyjny poprzez budowę i rozbudowę nowych obiektów. Przykładowo Sailun zainwestował zebrane fundusze w budowę zagranicznej fabryki w Serbii – dane pokazują, że ten zakład produkcyjny rzeczywiście może przynieść duże zyski i pomóc wyjść z impasu, ponieważ rozwiązany zostanie problem transportu, co pozwoli ominąć koszty wynikające z wysokiego cła. Z kolei w przypadku marki Fortune otwarcie fabryki w Tajlandii pozwoliło na dywersyfikację działalności oraz zoptymalizowanie mocy produkcyjnych.

Od lewej - Tracmax X Privilo TX1, Fortune FSR801, Sailun Atrezzo ZSR2

Przechodząc do meritum, czyli do produktów oferowanych przez przemysł oponiarski, w ostatnich latach można zauważyć trend, który powoli pozwala niepochlebnym, powszechnie panującym opiniom na temat chińskich opon odejść do lamusa, gdyż opony te rokrocznie zyskują na popularności.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony