7 godzin temu  13.07.2025, ~ Michał Żak   Czas czytania 4 minuty

Strona 1 z 2

Tak jak powstają dedykowane opony do pojazdów elektrycznych, tak podobnie jest w przypadku obręczy kół. Ciężarówki EV stwarzają wyjątkowe wyzwania konstruującym felgi ze względu na znaczną masę akumulatora. Masa własna takiego pojazdu może być o 2-3 tony większa w porównaniu z pojazdami z silnikiem Diesla. 

Samochody ciężarowe z napędem elektrycznym są znacznie cięższe od swoich konwencjonalnych odpowiedników, głównie ze względu na masę akumulatorów. W związku z tym mogą mieć mniejszą ładowność. Aby zaradzić potencjalnym niedogodnościom związanym z mniejszą ładownością, Unia Europejska rozważa wprowadzenie nowych przepisów mających na celu zwiększenie maksymalnej masy pojazdów bezemisyjnych z 40 ton do 44 ton. Póki co, największe nadzieje pokłada się w projektujących felgi ciężarowe. Potencjał takich w redukcji masy własnej pojazdu EV jest znaczący, biorąc pod uwagę liczbę osi pojazdów realizujących transport drogowy. Dlaczego to tak istotne?

Oczekuje się, że rynek samochodów ciężarowych z napędem elektrycznym będzie rósł systematycznie, choć w stopniowym tempie ze względu na obecne wyzwania infrastrukturalne i wyższe koszty początkowe. Jednakże biorąc pod uwagę prognozy wskazujące na 25-procentowy udział pojazdów bezemisyjnych w sektorze ciężkich i średnich samochodów ciężarowych do 2030 r., w połączeniu z silnym trendem elektryfikacji autobusów napędzanym inicjatywami na rzecz dekarbonizacji obszarów miejskich, perspektywy dla pojazdów elektrycznych zasilanych bateriami są coraz bardziej optymistyczne.

Jak zredukować masę felg do ciężkich pojazdów?

Dodatkowe, średnio 10-procentowe zwiększenie masy pojazdu z napędem akumulatorowym (EV) stawia bardziej złożone wymagania fizyczne obręczom. Pojazdy ciężarowe z napędem elektrycznym  charakteryzują się większym momentem obrotowym i przyspieszeniem, co może powodować większe zużycie nie tylko bieżnika opon. Co więcej, obciążenie przedniej osi może wzrosnąć nawet o 500 kg na koło, co wymusza konieczność stosowania solidnych i innowacyjnych konstrukcji obręczy, których wytrzymałość wymaga specjalistycznej wiedzy, aby poradzić sobie z tymi zwiększonymi obciążeniami. 

Już dziś dedykowane felgi pozwalają na zwiększenie ładowności ciężarówki o 250 kg bez uszczerbku dla wydajności i trwałości, ale to wciąż za mało, by zrekompensować dużo większy balast w postaci akumulatorów trakcyjnych. Przykładowo, firma Maxion Wheels przewodzi rozwojowi specjalistycznych technologii kół, aby sprostać specyficznym wymaganiom ciężarówek z napędem elektrycznym. Głębokie doświadczenie inżynieryjne i innowacyjne podejście firmy plasują ją na pozycji lidera w tworzeniu rozwiązań, które spełniają nowe potrzeby w zakresie mobilności elektrycznej.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony