ReklamaB1 ŚO - wymianaopon 01.12-28.02.2022 Piotr

nie przegap

Najważniejsze wiadomości

Ogumienie

Transport

Wydarzenia

Zmiany w ustawach

3 miesiące temu  29.09.2021, ~ Rafał Dobrowolski   

Strona 1 z 1

Przewoźnicy żądają od premiera Mateusza Morawieckiego zawieszenia systemu e-TOLL do czasu zapewnienia jego pełnej sprawności.

– To jest kompromitacja naszego państwa – tak przewoźnicy skupieni w Forum Transportu Drogowego podsumowali wdrożenie systemu poboru opłat e-TOLL, który już od 1 października będzie jedynym obowiązującym w naszym kraju. Mając na uwadze fakt, że nadal nie jest on gotowy do działania, sygnatariusze Forum przygotowali list otwarty do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego z żądaniem zawieszenia e-TOLL do czasu naprawienia wszystkich błędów.

FTD odbyło się 28 września 2021 r. w siedzibie ZMPD w Warszawie. Otwierając obrady prezes ZMPD Jan Buczek nakreślił aktualną sytuację związaną z poborem opłat drogowych.

– Już w grudniu 2020 r. domagaliśmy się od Krajowej Administracji Skarbowej przyłączenia naszej organizacji do grupy mającej wypracowywać koncepcję dotyczącą wdrażania nowego systemu. Oczywiście cały czas otrzymywaliśmy zapewnienia, że wszystko jest pod kontrolą, a sam system jest niezwykle nowoczesny, chociaż może nie wszyscy do niego dorośli. Specjaliści ministerstwa finansów wiedzą przecież, co robią. Usłyszałem m.in. że skoro poradzili sobie z systemem SENT, to i e-TOLL nie będzie stwarzał problemów – powiedział z ironią Jan Buczek. Podkreślił, że w związku z tym, że zapewnienia były składane publicznie, resort ma plan B na wypadek ewentualnych potknięć, chociażby związanych z brakiem profesjonalnych urządzeń pokładowych do obsługi systemu, by kierowca miał ręce i głowę wolne od zajmowania się grzebaniem w smartfonie. – Uspokajano nas, że urządzenia te będą dostępne. Dziś wiemy, jak jest – powiedział prezes ZMPD.

Dyskusja skupiła się wokół problemów, które nadal – mimo zaledwie trzech dni, które zostały do zamknięcia dotychczasowego systemu via-TOLL i tym samym pozostawienia na rynku jedynie e-TOLL – spędzają sen z powiek przewoźników. Po raz kolejny przedstawili oni listę zarzutów, dotyczącą funkcjonowania nowego systemu poboru opłat. Przewoźnicy skarżyli się m.in. na poważne problemy z rejestracją, a także na to, że nadal nie można tego dokonać za pomocą kart flotowych.

Przypomniano o nadal obowiązujących postulatach związanych z wprowadzaniem e-TOLL, które Forum Transportu Drogowego przedstawiło na posiedzeniu 13 kwietnia 2021 r. Moderator obrad Sławomir Jeneralski wspomniał o wcześniejszych spotkaniach przewoźników związanych z tym problemem, m.in. w Tęgoborzu i Siedlcach. O zagrożeniach wynikających z wprowadzenia niesprawnego systemu e-TOLL mówił m.in. prezes Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych i Spedytorów "PODLASIE" Karol Rychlik.

Dyrektor Generalny ZMPD Wiesław Starostka przedstawił kilka danych statystycznych, z których wynika, że – mimo zachęt finansowych ze strony operatora systemu, Krajowej Administracji Skarbowej – niewielu przewoźników zarejestrowało się w e-TOLL. To pokazuje, jak małe jest zaufanie transportowców do wchodzących lada chwila rewolucyjnych zmian.

Fot. ZMPD

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony