temat miesiąca

Wyposażenie warsztatu

Ogumienie

Patenty w warsztacie

ponad rok temu  20.03.2017, ~ Bartłomiej Ryś   

Strona 1 z 2

Koszty za energię elektryczną stale rosną, warto się wobec tego zastanowić jak możemy obniżyć zużycie energii w naszym warsztacie. Proponowane przez nas zmiany nie wymagają dużych inwestycji - czasami najdrobniejsze zmiany mogą mieć ogromny wpływ na wysokość rachunku za prąd. Kai vom Lehn, Standox energy consultant w Niemczech, ma kilka wskazówek:

Wskazówka nr 1: wykorzystaj ciepło generowane przez sprężarkę.

Sprężarki to urządzenia bardzo energochłonne i mało wydajne. Jedynie 10–15% pobieranej przez nie energii jest przekształcane w sprężone powietrze. Reszta marnuje się w postaci wytwarzanego ciepła. Wykorzystaj ten fakt, żeby ogrzać warsztat lub przestrzeń wspólną. Warto też regularnie kontrolować układ ciśnieniowy oraz wszystkie narzędzia pneumatyczne pod kątem nieszczelności lub uszkodzeń. Nawet najmniejszy otwór w przewodzie może okazać się bardzo kosztowny. Po zakończeniu pracy należy zawsze wyłączać urządzenie.

Wskazówka nr 2: wymień stare żarówki.

Często nie doceniamy oszczędności, jakie może przynieść zmiana oświetlenia. Tradycyjne 72-watowe świetlówki stosowane w wielu warsztatach pochłaniają niemal tyle energii co 40-calowy telewizor LCD. Wymień je na energooszczędne diody LED. Pobierają jedynie 24W przy takiej samej ilości generowanego światła.

Wskazówka nr 3: zmodernizuj kabinę lakierniczą.

Współczesne kabiny lakiernicze są ekonomiczne, ale ich starsze modele mogą w znacznym stopniu podwyższać rachunki za prąd. Inwestycja w nowy sprzęt nie zawsze jest opłacalnym wyjściem. Czasem lepiej jest zmodernizować obecną kabinę, np. poprzez montaż systemu odzyskiwania ciepła, który wykorzystuje generowane ciepło do ogrzewania kabiny. Inną skuteczną metodą jest montaż nowych elektronicznych układów sterowania. Kabiny, które można jedynie włączyć i wyłączyć, są często niepotrzebnie podgrzewane do bardzo wysokich temperatur. Inteligentny układ sterowania ogrzewaniem do różnych obszarów kabiny, pozwala oszczędzić nawet do 40% energii. Jeśli korzystasz ze starszej kabiny, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Wskazówka nr 4: stosuj sposoby znane z życia codziennego w pracy. 

Korzystaj z funkcji oszczędzania energii drukarek, komputerów i urządzeń xero. Kiedy wychodzisz z pracy, nie zostawiaj żadnych urządzeń włączonych, ani w trybie uśpienia – za każdym razem je wyłączaj. Kupując sprzęt elektroniczny do biura zwracaj uwagę na klasę efektywności energetycznej. W biurze i w innych pomieszczeniach pracowniczych używaj żarówek energooszczędnych – ich koszt zwróci się w każdym miejscu, w którym światło jest włączone przez dłużej niż godzinę dziennie. W magazynach, korytarzach, przebieralniach i innych miejscach, w których rzadziej przebywamy warto zamontować światło włączane czujnikiem ruchu.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony