ReklamaB1 ŚO - automechanika 2024 Mirek

Ogumienie

Opony

miesiąc temu  14.06.2024, ~ Michał Żak   Czas czytania 3 minuty

Strona 1 z 2

Lexus RC F GT3 powstał na bazie drogowego modelu. Wyczynowa odmiana jest oferowana na zamówienie prywatnym zespołom wyścigowym. Zgodnie z przepisami FIA zachował z seryjnego Lexusa RC F m.in. płytę podłogową i układ napędu z silnikiem z przodu napędzającym tylne koła.

Dwa wyczynowe Lexusy RC F GT3 wystartują w legendarnym wyścigu 24h Le Mans. Samochody pojadą w barwach zespołu Akkodis ASP Team.

Motorsport jest w DNA marki Lexus. Od 25 lat rywalizacja na torach wyścigowych oraz w rajdach wykorzystywana jest do tego, by tworzyć coraz lepsze auta dla klientów. Wyczynowe sporty motorowe są ekstremalnym testem dla podzespołów, nowinek technologicznych czy rozwiązań aerodynamicznych, które potem trafiają do samochodów dostępnych w salonach. Pozwalają sprawdzić nie tylko ich efektywność, ale przede wszystkim niezawodność i wytrzymałość, która jest tak ważna dla marki.

Lexus po raz pierwszy wystartował w wyścigach w 1999 roku, zaledwie dekadę po rynkowym debiucie swojego pierwszego auta. Przez ćwierć wieku kolejne generacje Lexusów brały udział w zawodach na najbardziej kultowych torach we wszystkich zakątkach świata. Renomę marki zbudowały wyczynowe odmiany modeli GS F, IS F, SC, LFA oraz LC, a od 2015 roku RC F jest jednym z najbardziej konkurencyjnych samochodów w najpopularniejszej globalnie kategorii GT3. Co więcej, w rajdach terenowych od 2009 roku można zobaczyć terenowy model LX w kolejnych odsłonach, a 5-litrowy silnik, który napędza modele LC i RC F, przyczynił się do zwycięstwa Toyoty Hilux w Rajdzie Dakar 2019.

Lexus RC F GT3 stworzony do rywalizacji

Lexus RC F GT3 powstał na bazie drogowego modelu RC F. Wyczynowa odmiana jest oferowana na zamówienie prywatnym zespołom wyścigowym. Zgodnie z przepisami FIA zachował z seryjnego Lexusa RC F m.in. płytę podłogową i układ napędu z silnikiem z przodu napędzającym tylne koła. Poszycie nadwozia wykonano z włókna węglowego, a pojemność wolnossącego silnika V8 zwiększono z pięciu litrów do 5,4 litra. Moc wzrosła do ponad 500 KM, przy czym dokładna moc startowa jest dostosowywana od regulaminów danej serii wyścigowej. Napęd przekazywany jest na tylne koła przy pomocy sześciobiegowej, sekwencyjnej skrzyni biegów, obsługiwanej przy pomocy łopatek za kierownicą. Zastosowanie ultralekkich materiałów do wykonania nadwozia, spojlerów i elementów konstrukcyjnych, odchudzenie wnętrza do niezbędnego minimum oraz lekkie, wyścigowe podzespoły sprawiły, że Lexus RC F GT3 waży zaledwie 1300 kg.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony