ReklamaB1 ŚO - nexentire 05.04-31.12 Piotr

Ogumienie

Opony

Opony osobowe

Opony ciężarowe

ponad rok temu  22.01.2019, ~ Administrator   Czas czytania 2 minuty

Strona 1 z 1

Ze względów ekologicznych i ekonomicznych warto naprawiać uszkodzone opony. Do wyprodukowania 1 kg opony należy użyć ok. 3,5 kg ropy naftowej, a ropa naftowa to tylko jeden ze składników opony. Dodatkowo kosztowna jest także sama utylizacja zużytych opon.

Jednak podejmując się świadczenia usług napraw opon należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej stan techniczny. Nie każda opona nadaje się do naprawy, niezależnie od tego jak bardzo zależy na tym jej właścicielowi.

Zapraszamy do lektury porad przygotowanych przez ekspertów Tip-Topol.

Musimy pamiętać, że szereg uszkodzeń sprawia, że opona musi zostać wyeliminowana  dalszej eksploatacji. Nie naprawiamy opon, u których można zauważyć:

  • rozwarstwienie elementów opony (odparzenia, wybrzuszenia),
  • zużycie rzeźby bieżnika poniżej 3 mm dla opon samochodów osobowych i 4 mm dla opon samochodów ciężarowych (naprawa takich opon możliwa jest tylko, jeżeli opona nadaje się do bieżnikowania i będzie poddana temu procesowi),
  • głębokie spękanie zewnętrznej warstwy gumy osłaniającej elementy konstrukcyjne opony (tzw. siatka starzeniowa) ,
  • uszkodzenie elementów konstrukcyjnych stopki opony (np. nitek osnowy opony, drutówki),
  • uszkodzenie zewnętrznej lub wewnętrznej strony opony chemikaliami (rozpuszczalnikami),
  • deformacje czoła opony spowodowane pęknięciem opasania,
  • zmiany w postaci zaciemnienia, pofałdowania, sproszkowanej gumy wewnątrz opony, powstałej w wyniku jazdy bez powietrza.

Kolejnymi czynnikami mogącymi wyeliminować oponę z naprawy są:

  1. Nadmierna ilość uszkodzeń,
  2. Wielkość uszkodzeń oraz ich usytuowanie.

W oponach samochodu osobowego dopuszcza się maksymalnie trzy naprawy. Naprawy muszą być między sobą na tyle odległe, aby opona podzielona na trzy różne części mieściła po jednej naprawie.

W oponach samochodów ciężarowych dopuszcza się natomiast maksymalnie cztery naprawy, a odległość między nimi musi być taka, aby każda z napraw znajdowała się w innej ćwiartce opony.

Poza tym najmniejsza odległość między wkładami w naprawianej oponie nie może być mniejsza od największego wkładu, jaki można użyć do naprawy danej opony. Wkłady naprawcze do opon dostępne są w różnych wielkościach. Należy dokładnie dopasować wkład do uszkodzenia.

Reguła ta dotyczy opon radialnych samochodów osobowych i ciężarowych. Nie dopuszcza się również naprawy opony, której nitki osnowy uszkodzone są w dwóch różnych miejscach.

Weryfikację uszkodzeń opony należy przeprowadzić nie tylko w oparciu o powyższe wskazówki, ale także biorąc pod uwagę tabele doboru wkładów naprawczych. Korzystając z tabel doboru wkładów należy kierować się wymiarami uszkodzeń i rozmiarami opon w przypadku ogumienia ciężarowego, a w przypadku opon samochodów osobowych decydującym kryterium jest klasa prędkości.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony