ReklamaB1 ŚO - nexentire 05.04-31.12 Piotr

Ogumienie

ponad rok temu  18.02.2019, ~ Administrator   Czas czytania 4 minuty

Strona 1 z 2

Łańcuchy śniegowe nie należą do standardowego wyposażenia auta. Należy ich bowiem używać tylko w konkretnych sytuacjach, na określonych nawierzchniach. W jakich warunkach należy z nich korzystać? Jaki rodzaj łańcuchów wybrać oraz jak je zakładać? Na te i inne pytania odpowiadają eksperci Norauto.

Przepisy dotyczące korzystania z łańcuchów śniegowych w Polsce określa Prawo o ruchu drogowym. Wynika z niego, że używanie łańcuchów przeciwpoślizgowych na oponach jest dozwolone tylko na drodze pokrytej śniegiem. Na drogach, na których można korzystać z łańcuchów, znajdziemy znak drogowy C-18. Na odcinku trasy, na którym obowiązuje ten znak, kierowca zobowiązany jest do założenia łańcuchów przeciwpoślizgowych na co najmniej dwóch kołach napędowych. Nakaz przestaje obowiązywać, gdy na trasie pojawi się znak C-19. Jak to jednak wygląda w innych krajach?

Łańcuchy śniegowe w Europie

Powyższe przepisy obowiązują w Polsce, gdzie jednocześnie nie ma obowiązku posiadania w podstawowym wyposażeniu auta łańcuchów śniegowych w czasie zimowych miesięcy. Gdy jednak wyruszamy samochodem za granicę np. na ferie zimowe, należy upewnić się, jakie zasady dotyczące łańcuchów śniegowych obowiązują w innych krajach. Przepisy są bowiem tworzone w oparciu o ukształtowanie terenu i klimat panujący w konkretnym państwie. I tak w większości krajów europejskich korzystanie z łańcuchów śniegowych jest dozwolone. Wyjątek stanowi Holandia, gdzie stosowanie ich zostało zabronione.

Z kolei państwach w takich jak Austria, Włochy, Francja, Hiszpania czy Niemcy stosowanie łańcuchów jest określone, podobnie jak w Polsce, konkretnymi znakami drogowymi. Jeśli więc wybierasz się do tych krajów zimą, zwłaszcza w obszary górskie, powinieneś koniecznie zaopatrzyć się w łańcuchy śniegowe.

Przed wyjazdem do konkretnego państwa warto również sprawdzić, jakiego rodzaju łańcuch jest tam dopuszczony do użytku. Przykładowo w Polsce łańcuchy muszą spełniać normy TUV oraz O-Norm, ale już we Włoszech jest to norma CUNA.

Jakie łańcuchy wybrać?

Choć łańcuchy śniegowe nie są tanim wydatkiem, to nie warto na nich oszczędzać – ich głównym zadaniem jest zapewnienie nam i naszym pasażerom bezpieczeństwa w sytuacji, gdy jezdnia jest zaśnieżona. Łańcuchy powinny więc być wytrzymałe i spełniać wspomniane wcześniej normy. Najczęściej łańcuchy są wykonane ze stali stopowych, różnice dotyczą natomiast dwóch kwestii: wzorów oraz średnicy oczek – im mniejszy splot, tym większy komfort jazdy.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony