Nowości produktowe

Klimatyzacja

ponad rok temu  02.03.2017, ~ Bartłomiej Ryś   

Strona 1 z 2

Ze względu na unijne przepisy, we wszystkich fabrycznie nowych samochodach z kategorii M1 i N1 nie można już stosować czynnika chłodniczego R134a. Jak odnaleźć się w nowej sytuacji, radzi Inter Cars. 

Zgodnie z obowiązująca unijną dyrek­tywą 2006/40/EG, zwaną „Dyrektywą MAC” („Mobile Air Conditioning – directive”), od 1 stycznia 2017 roku stosowane w układach klimatyzacji czynniki chłodnicze muszą mieć wartość GWP (Global Warming Potential) nieprzekraczającą 150. Oznacza to, że dla wszystkich fabrycznie nowych samochodów z kategorii M1 i N1 (klasa I) najpopularniej­szy od lat 90. czynnik chłodniczy R134a nie może już być stosowany. Czynnik R134a o GWP=1430 zastąpiono czynnikiem z grup HFO-R1234yf, którego wartość GWP=4. Według danych producenta nowego czyn­nika, ta różnica w wartości GWP nowego czynnika HFO-1234yf w stosunku do R134a pozwala zredukować wpływ na wzrost glo­balnego ocieplenia o 99,7%. 

Nowy czynnik niebezpieczny? Sprzeciwy odrzucone

Pojawienie się nowego czynnika HFO-1234yf wywołało też negatywne opinie na temat palności czynnika oraz potencjalnie niebez­piecznej emisji związków fluoru podczas pożaru. Głosy sprzeciwu zostały jednak przez Komisję Europejską odrzucone, a wykonane przez SAE badania wykazały, że ilości związków niebezpiecznych są znacznie poniżej progów, które mają wpływ na zdrowie ludzi, oraz że nie ma istotnego ryzyka spowodowanego użyciem czynnika HFO-1234yf. Według producentów nowego czynnika, HFO-1234yf oferuje najlepszą kombinację ochrony środowiska, wydajności energetycznej, bezpieczeństwa i łatwości konwersji klienta. Wszystko więc wskazuje na to, że najbliższe lata w klimatyzacji samochodowej upłyną pod znakiem czynnika HFO-1234yf. 

Opatentowany przez dwa koncerny Honey­well i DuPont w ramach wspólnego porozu­mienia, czynnik HFO-1234yf dostępny jest na rynku pod nazwami własnymi: Opteon™ yf (DuPont) oraz Solstice™ yf (Honeywell). 

Liczba pojazdów będzie lawinowo rosnąć

Obecnie na naszych drogach mamy już ok. 11 milionów pojazdów wyposażonych w czynnik HFO-1234yf. Biorąc pod uwagę wytyczne Dyrektywy MAC na rok 2017, ich liczba będzie lawinowo rosnąć. Dla warszta­tów samochodowych oznacza to, że będzie przybywać samochodów wymagających serwisowania układów AC z czynnikiem HFO-1234yf. Do obsługi ich potrzebne będzie specjalnie zaprojektowane i zakwalifi­kowane urządzenie do użytku z HFO-1234yf. 

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 222

 • 5
  ZADOWOLONY
 • 13
  ZASKOCZONY
 • 13
  POINFORMOWANY
 • 25
  OBOJĘTNY
 • 12
  SMUTNY
 • 114
  WKURZONY
 • 40
  BRAK SŁÓW

Komentarze (15)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Pan Darek z Wroclaw 15 4 miesiące temu srac na czynnik bedziemy gazowac zapalniczniczkowym
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Ślepy 14 7 miesięcy temu Kto obsłuży klimatyzację w rowerze.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Andy 13 8 miesięcy temu Naładowanie zamiast R1234yf innym czynnikiem może rozczelnić cały układ. Wszystko będzie dobrze tylko jak długo?
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Bari76 12 8 miesięcy temuocena: 67%  Haha ..przez nastepne 5 lat bedzie ekologiczny jak minie okres ochrony patetowej w motoryzacji to chyba wlasnie 5 lat..to czynnik 1234yf tez stanie sie nieekologiczny bo te 2 firmy wprowadza na rynek cos innego ..ot taki patent by chinczycy nie mogli wprowadzac na europejski rynek swoich produktow..a za cos co kosztuje 2 zl...mozna bylo wyciagnac od kowalskiego z kieszeni 500zl.. No i nosa utrze sie tym co i tak kasowali taka cene.. PRZELICZCIE MI PROSZE TAKA SPRAWE ..1600ZL..BUTLA 12KG.. A W SERWISIE BIORA 20ZL ZA 100G Czyli 20 ×10=200 zl za kilogram 200zl ×12kg butla=2400zl I teraz juz wiecie czemu serwisy klimy wyrosly jak gzryby po deszczu ..kto tylko mogl kopowal kombajn do klimy i nabijal nie musial sie znac ..z jednego weza pompowal Jasio kola a z drugiego klime.. A ludzie ktorzy sie znali i robili uczciwie i mieli szkoly w takowym kierunku .. Musieli swoje warsztaty pozamykac ..bo konkurecja miala gdzies czy czynnik ucieknie nawet lepiej jak uciekl mozna go bylo wteczas sprzed
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ Bari76 11 8 miesięcy temu Haha ..przez nastepne 5 lat bedzie ekologiczny jak minie okres ochrony patetowej w motoryzacji to chyba wlasnie 5 lat..to czynnik 1234yf tez stanie sie nieekologiczny bo te 2 firmy wprowadza na rynek cos innego ..ot taki patent by chinczycy nie mogli wprowadzac na europejski rynek swoich produktow..a za cos co kosztuje 2 zl...mozna bylo wyciagnac od kowalskiego z kieszeni 500zl..
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ hartge 10 9 miesięcy temu @trabant: regulacje unijne służą nabijaniu koncernom i korporacjom kieszonki, nikt nie wprowadzi takiego rozwiązania żeby nam - konsumentom zrobić dobrze @Marek: R134a w hurtowniach przemysłowych już poleciał do 300/kg @Kazo: owszem będą używali starego gazu, ale tylko do wyczerpania jego zapasów. Spróbuj kupić dzisiaj jakiś wycofany gaz :-) @John: brawo Ty, @marcin: nic nie muszisz tłumaczyć, jak klient sprawdzi cenę w dziesięciu warsztatach i będzie ona podobna, to sam wyciągnie wnioski, zawsze możesz odesłać delikwenta np. do tego artykułu lub setek podobnych
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ trabant 9 9 miesięcy temu niektorzy maj maszyny uzupelniajace dwuczynnikowe lub wieloczynnikowe . Co2 to dwutlenek wegla wiec to naprawde ekologiczny gaz bo to produkt spalania wegla i ropo pochodnych paliw a nawet oddychania ludzkiego. Mama pomysl a może tak spredawać go w małych puszkach po 2litry ktore mozna podłaczać i odłaczać od klimy i tym samaym zamknąć usta producentom samochodów i dydtrybutorom gazu. bo nawet sprezone powietrze mozna kupic przeciez smiechu warte 1 kg kompresji poprosze.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Vito 8 9 miesięcy temu Mam pytanie gdzie można zmienić 1244 cyf na 124 wiem że zmienia się tylko końcówke do podłączenia Czy ktoś robi takie usługi?
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ Bartek 7 11 miesięcy temuocena: 100%  Teraz trzeba będzie brać 300zł za obsługę...
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ gosc 6 ponad rok temuocena: 100%  Teraz butla 12kg kosztuje ok.1600zł +zwrot starej butli. To ile mam teraz kasować klienta za 100gram? Ktoś ładną kasę za to bierze i nikt tego procederu nie sprawdza! Chore!!!
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ Marek 5 ponad rok temuocena: 100%  A co teraz powiecie ?? Cena R134a w IC - 142 zl za kg. Nieżle ktos to sobie wykombinował
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ Kazo 4 ponad rok temuocena: 50%  W Polsce wszyscy będą napełniać klimę starym tanim gazem (tak jak usuwają filtry cząstek stałych i katalizatory) żaden klient nie zapłaci kilka razy więcej za to żeby być przyjazny dla środowiska..
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ warsztatowiec 3 ponad rok temuocena: 50%  Polak potrafi zakombinowac ;)
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ John 2 ponad rok temuocena: 45%  Wystarczy wypuścić w powietrze nowy a starym napełnić i wszystko w porządku. Sprężarka pracuje na obydwu gazach.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ marcin 1 ponad rok temuocena: 100%  jak wytlumaczyc gosciowi, ze teraz musi zaplacic za napelnienie klimy x razy wiecej?
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony