Warto wiedzieć

Wydarzenia

8 miesięcy temu  21.06.2018, ~ Administrator   

Strona 1 z 2

Jak wynika z opublikowanej właśnie najnowszej edycji raportu firmy LeasePlan Car Cost Index 2018, średnia łącznych kosztów związanych z posiadaniem samochodu w Polsce okazała się najniższa spośród wszystkich analizowanych państw europejskich.

448 euro, czyli ok. 1940 złotych (kurs z dnia 21.06.2018) miesięcznie kosztuje utrzymanie auta w Polsce, dla wszystkich uwzględnionych w badaniu rodzajów jednostek napędowych – benzynowych, wysokoprężnych oraz elektrycznych. To kwota o niemal 40% mniejsza niż europejska średnia, wynosząca 616 euro.

Daleko do Włoch

Na drugim końcu osi łącznych kosztów posiadania auta (TCO – Total Cost of Ownership) firma LeasePLan umieściła Włochy. Tam, średnia wydatków ponoszonych z tytułu utrzymania samochodu jest z kolei najwyższa na Starym Kontynencie, wynosząc 761 euro, czyli równowartość prawie 3300zł. Portfele właścicieli aut uszczuplają się dość szybko także w Finlandii, gdzie kwota ta wynosi 741 euro, czyli ok. 3210zł oraz Norwegii, gdzie na opłacenie wszystkich kosztów związanych z posiadaniem samochodu przygotować trzeba średnio 708 euro (ok. 3070zł).

- Cieszy fakt, że mimo bardzo dynamicznego rozwoju krajowej gospodarki, niedających się nie zauważyć ostatnich wzrostów cen paliw czy systematycznie rosnących kosztów ubezpieczeń pojazdów, łączne nakłady finansowe niezbędne do utrzymania samochodu przedstawiają się dość atrakcyjnie w porównaniu do pozostałych państw Europy. Tym bardziej, że wypadamy na tym tle lepiej niż takie kraje jak Rumunia, Węgry, Czechy czy Słowacja. Oznacza to, że wspomniane koszty – w skład których wchodzą także naprawy, wymiany części eksploatacyjnych czy regularne przeglądy techniczne – są u nas lepiej zrównoważone – tłumaczy Karol Prozner, twórca i prezes zarządu platformy Woop Automotive.

„Nisko” w każdej kategorii

LeasePlan postanowił zestawić koszty posiadania aut w trzech kategoriach związanych z rodzajem zastosowanego w pojeździe napędu. W kategorii samochodów benzynowych, najtaniej jest w Rumunii, gdzie miesięczne TCO wynosi 353 euro, oraz na Węgrzech – 393 euro. Polska zajmuje w tej klasyfikacji piąte miejsce, z kosztami na poziomie 445 euro (ok. 1930 zł). Najwięcej utrzymanie auta benzynowego kosztuje w Norwegii (731 euro), a także we Włoszech (667 euro) oraz Danii (642 euro). W przypadku diesli – krajem, w którym użytkowanie pojazdu z silnikiem wysokoprężnym jest najdroższe ponownie jest Norwegia (722 euro), za którą sklasyfikowane zostały Holandia (686 euro) oraz Finlandia (637 euro).

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 2
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (3)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ woytek 3 8 miesięcy temu w Polsce zarabiamy mniej niż na Zachodzie, ale czy mniej niż w Rumunii? Zresztą to zupełnie inna strona medalu, bo nie tego dotyczą te dane
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ kowal 2 8 miesięcy temu głupoty wypisujecie .....
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ KB 1 8 miesięcy temu Takie wyliczenia trzeba odnieść do średniej krajowej, wtedy to coś powie. Bo 450EUR dla Polaka jest na pewno dużo większym realnym kosztem niż 750EUR dla Norwega :(
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony