Chemia w warsztacie

Warto wiedzieć

ponad rok temu  29.06.2018, ~ Administrator   

Strona 1 z 2

Kąt widzenia człowieka wynosi 180 stopni, ale prędkość z jaką porusza się samochód i warunki pogodowe mogą ograniczyć go nawet do 30 stopni. Jak zadbać o to, by nie tracić kontroli nad pojazdem i bezpiecznie poruszać się po drodze, nawet podczas najcięższych warunków atmosferycznych? Z pomocą przychodzi nano-wycieraczka, czyli powłoka hydrofobowa.

Wiele czynników wpływa na widoczność podczas jazdy. Często możliwości wzrokowe zostają ograniczone przez opady deszczu lub niedostateczne oświetlenie drogi. Skutki wielu niekomfortowych dla kierowcy zjawisk można zmniejszyć za pomocą odpowiednich środków i wiedzy specjalistów. O nano-wycieraczce jako skutecznym sposobie na polepszenie widoczności na drodze mówi Krzysztof Wyszyński, product manager w firmie Würth Polska, specjalizującej się w sprzedaży produktów dla profesjonalistów m.in. z branży motoryzacyjnej.

Co sprawia, że widzimy mniej?

Najczęstszym problemem kierowców są strugi deszczu, które zamazują obraz drogi i pogarszają widoczność bez względu na porę roku. Podczas większych ulew nawet wycieraczki na najwyższym biegu nie radzą sobie ze sprawnym odprowadzaniem wody z przedniej szyby. Dodatkowo, często poruszające się ramiona wycieraczek przeszkadzają kierowcy i w czasie jazdy rozpraszają jego uwagę. Podczas deszczu można także spotkać się z efektem olśnienia, który wzmaga się zwłaszcza nocą i znacząco ogranicza pole widzenia. Światło odbija się od kropli deszczu, a zauważalna biała smuga światła w strudze reflektorów samochodu wywołuje dyskomfort u kierowcy. W trakcie nocnej jazdy często pojawia się też refleks – odbicie światła z reflektorów od znaków drogowych i pozostałych oznaczeń jezdni. Przez to niezauważalny jest kontur zwierzęcia lub człowieka na tle drogi. Kolejnym niebezpieczeństwem jest oślepienie. Zwłaszcza podczas wymijania, może przyczynić się ono do utraty panowania nad pojazdem, ponieważ na ułamek sekundy jedziemy oślepieni przez nadmierne oświetlenie jadącego z przeciwka samochodu. Z kolei podczas mrozów szron i lód, osadzające się na szybie przedniej, rzucają wyzwanie kierowcom, którzy próbują je usunąć. Na zeskrobanie powstałej skorupy trzeba poświęcić czas, przez co często kierowcy nie czyszczą całej powierzchni przedniej szyby. Latem natomiast, utrudnieniem staje się nadmierna ilość pyłu i owadów pozostających na szybach. Bardzo często zabrudzenia na szybie od wewnątrz przyczyniają do ich parowania. To wszystko powoduje osłabioną widoczność podczas jazdy. Dlatego ważne jest, by nie zmniejszać już i tak ograniczonej przez warunki pogodowe widoczności. Warto znaleźć odpowiedni sposób jej polepszenia, dobrany do upodobań kierowcy, pory roku i rodzaju pojazdu. Utrzymanie przedniej szyby w czystości i zabezpieczanie się przed oślepiającym światłem na drodze to elementy, na które kierowca ma wpływ i powinien wykorzystać je, aby zadbać o własne i cudze bezpieczeństwo.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Marcino 1 ponad rok temu Właśnie sam mam takie wycieraczki od Valeo i sprawdzają się znakomicie. Moim zdaniem widoczność jest naprawdę doskonała.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony