ReklamaB1 ŚO - gyft 06.09-06.10 Piotr

Wydarzenia

4 miesiące temu  12.05.2023, ~ Michał Żak   Czas czytania 3 minuty

Strona 1 z 2

Firma Nokian Tyres świętuje rozpoczęcie prac nad nową fabryką opon w Rumunii – pierwszym zakładem w branży oponiarskiej o zerowej emisji CO2. W ceremonii rozpoczęcia prac związanych z budową pierwszego w branży oponiarskiej zakładu produkcyjnego o zerowej emisji CO2 wzięli udział wysocy urzędnicy rumuńscy.

Kilka dni temu ruszyły prace nad nowym zakładem produkującym opony do samochodów osobowych w rumuńskiej miejscowości Oradea. Rozpoczęcie produkcji opon do pojazdów użytkowych przede wszystkim na potrzeby klientów z Europy Środkowej w zakładzie planuje się na rok 2025.

- Ta inwestycja stanowi ważny pod względem strategicznym krok, umożliwiający nam przyszły wzrost i rozwój. Światowej klasy zakład produkcyjny w Europie jest kluczowym krokiem do zapewnienia większych zdolności i utworzenia zrównoważonej platformy produkcyjnej w postaci budowy nowego zakładu Nokian Tyres - mówi Jukka Moisio, prezes i dyrektor naczelny firmy Nokian Tyres.

- Z dumą informujemy o budowie pierwszego zakładu o zerowej emisji CO2 w branży oponiarskiej. Oznacza to na przykład, że wykorzystywana w nim energia pochodzi z odnawialnych źródeł, zaś parę niezbędną w procesie produkcji opon wytwarza się bez użycia paliw kopalnych. Lokalizacja zakładu w Rumunii wspiera realizację tego celu ze względu na możliwość wykorzystania ekologicznej energii wytwarzanej w jego pobliżu. Pragniemy zbudować zrównoważony, konkurencyjny zakład produkcji opon.

6 milionów opon rocznie

Budowana od podstaw fabryka powstaje w północno-zachodniej części Rumunii, w miejscowości Oradea, ważnym w skali regionu i całego kontynentu węźle wielu szlaków transportowych.

Całkowitą wielkość inwestycji szacuje się na około 650 milionów EUR, co zapewnia jej poczesne miejsce wśród inwestycji realizowanych w ostatnich latach w Rumunii. Firma Nokian Tyres oczekuje na ostateczną decyzję UE w sprawie złożonego wniosku o środki z funduszy unijnych na kwotę około 100 milionów EUR, zatwierdzonego przez rumuński rząd na początku bieżącego roku.

Roczne zdolności produkcyjne zakładu wynosić będą 6 milionów opon, a w przyszłości ten potencjał może się zwiększyć. Zakład skupi się na produkcji opon do samochodów osobowych i SUV-ów o większych felgach, przeznaczonych przede wszystkim na rynek środkowoeuropejski. Będzie posiadał także punkt dystrybucyjny zajmujący się składowaniem i dystrybucją opon. Łączna powierzchnia zabudowy wyniesie około 100 000 m2.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony