ReklamaB1 ŚO - automechanika 2024 Mirek

Warto wiedzieć

7 miesięcy temu  09.11.2023, ~ Michał Żak   Czas czytania 3 minuty

Strona 1 z 2

Firma Nokian Tyres osiągnęła jeden ze swoich kluczowych celów w zakresie redukcji emisji siedem lat przed terminem. Jednym z opartych na nauce celów firmy w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych było zmniejszenie emisji CO2 z fabryk opon o 52% na tonę produkcji do 2030 roku w porównaniu z poziomem emisji w roku 2015. Cel ten został osiągnięty już w 2023 roku.

Emisje fabryczne Nokian Tyres w przeliczeniu na tonę produkcji są najniższe w branży oponiarskiej, ale firma kontynuuje prace nad ich dalszym zmniejszaniem.

W 2015 roku bezpośrednia emisja CO2 z fabryk wynosiła 723 kilogramy1 na tonę opon, więc zmniejszenie jej o 52% oznacza, że jest niższa niż 347 kilogramów na tonę opon, co było poziomem docelowym na rok 2030. Jednak już w 2023 roku Nokian Tyres szybko zmierza w kierunku poziomu poniżej 200 kilogramów na tonę wyprodukowanych opon

Poziom bezpośrednich emisji CO2 Nokian Tyres był najniższy w branży oponiarskiej już w ubiegłym roku. W 2022 roku bezpośrednia emisja CO2 przez Nokian Tyres wyniosła 420 kilogramów2 na tonę wyprodukowanych opon, podczas gdy większość producentów opon emituje od 700 do 1100 kilogramów3.

- Konieczne są pilne kroki w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym, więc nawet jeśli fabryczne emisje gazów cieplarnianych w Nokian Tyres są na wiodącym w branży poziomie, uważamy, że ważne jest, aby zmniejszyć je do zera tak szybko, jak to technicznie możliwe. W najlepszym przypadku poprowadzi to do ustanowienia nowych standardów zrównoważonego rozwoju, które mogą mieć pozytywny wpływ na sposób działania całej branży - mówi Teppo Huovila, wiceprezes ds. jakości, zrównoważonego rozwoju i rozwoju działalności dostawczej w Nokian Tyres.

Na drodze do zerowej emisji gazów cieplarnianych netto

Osiągnięty już cel jest jednym z czterech naukowo określonych celów Nokian Tyres w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Dwa z celów związane są z emisjami z łańcucha dostaw, a jeden dotyczy zmniejszenia emisji podczas użytkowania opon.

- Poza emisjami związanymi z produkcją opon, działania i wybory podejmowane przez Nokian Tyres mają największy wpływ na emisje podczas ich użytkowania. Im niższy opór toczenia opon, tym mniej paliwa lub energii zużywa pojazd. W latach 2013–2022 firma Nokian Tyres zmniejszyła opory toczenia swoich opon średnio o 8,5%. Odpowiada to spalinom z 65 000 samochodów rocznie – dodaje Huovila.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony