Ogumienie

ponad rok temu  14.04.2017, ~ Administrator   Czas czytania 5

Udział w sprzedaży poszczególnych grup towarowych z uwzględnieniem opon wielosezonowych w 2016 roku. Źródło: ETRMA

Udział w sprzedaży poszczególnych grup towarowych z uwzględnieniem opon wielosezonowych w 2016 roku. Źródło: ETRMA

Strona 1 z 2

Zimowe równie często jak letnie. W Polsce najczęściej budżetowe, w Europie premium. Jakie opony, statystycznie rzecz biorąc, kupują nasi klienci? Continental Opony Polska przedstawił statystyki sprzedaży grupy ETRMA – Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Opon i Gumy. Podczas dorocznego, wiosennego spotkania w Warszawie zaprezentowano również nową oponę w ofercie letniej Continental – PremiumContact 6.

Opony osobowe
Zarówno w Europie, jak i w Polsce rośnie sprzedaż opon osobowych. W 2016 roku na Starym Kontynencie europejscy producenci sprzedali 210 milionów sztuk takich opon. W ostatnich latach wzrost sprzedaży zauważalny jest rokrocznie średnio na poziomie 2,5%. Natomiast w Polsce roczna sprzedaż opon osobowych zbliża się do 12 milionów sztuk. Wzrosty też są stosunkowo duże, bo w 2015 roku było to jeszcze poniżej 10 milionów.
– W Europie 60% sprzedaży opon osobowych stanowią gumy letnie, 33% opony zimowe, a tylko 7% opony wielosezonowe. W Polsce ten podział wygląda już inaczej – mówi Jerzy Mendala, dyrektor handlowy działu opon osobowych w Continental Opony Polska. – Polacy równie często kupowali w 2016 roku opony zimowe i letnie (po 48% sprzedaży). 4% rynku to natomiast opony wielosezonowe.
W Polsce rośnie zarówno sprzedaż opon letnich (2015-2016 – wzrost o 14%), jak i zimowych (2015-2016 – wzrost o 10%). W Europie natomiast sprzedaż opon letnich utrzymała się w 2016 roku na takim samym poziomie jak rok wcześniej, a sprzedaż opon zimowych wzrosła o 3%. Największymi rynkami dla opon letnich w Europie są: Francja, Niemcy i Wielka Brytania, a dla opon zimowych – Niemcy, Włochy i Polska.
– Polacy już dziś są świadomi, jak ważne dla ich bezpieczeństwa jest używanie opon zimowych – komentuje Dariusz Wójcik, dyrektor generalny Continental Opony Polska. – Jeśli w przyszłości zostanie wprowadzone prawo nakazujące kierowcom używanie opon zimowych w Polsce, nie można będzie tego tłumaczyć naciskami producentów. Chcę to podkreślić. Widać, że kierowcy są świadomi, a ewentualny zapis tylko umocuje prawnie bezpieczeństwo na drogach.
Europejczycy najczęściej wybierają opony klasy premium (56% w 2016 roku), najrzadziej opony budżetowe (17%). W Polsce jest dokładnie odwrotnie: największym powodzeniem cieszą się opony w niższych cenach (45%), a najmniejszym klasy premium (27%). 
– Trzeba jednak zaznaczyć, że statystyki te powstały tylko na bazie danych europejskich producentów opon. Po doliczeniu importowanych opon z Azji możemy szacować, że opony budżetowe mogą stanowić 34% rynku europejskiego oraz 53% rynku opon osobowych w Polsce – wyjaśnia Jerzy Mendala.
Dlaczego w Polsce kierowcy nie decydują się na opony klasy premium? Odpowiedź na to pytanie może dać rzut oka na park samochodowy nad Wisłą. Średni wiek auta w Polsce to 12,8 lat, średni przebieg to 170 tysięcy kilometrów. Cały czas rośnie import samochodów z zagranicy, a 53,9% aut importowanych w 2016 roku ma więcej niż 10 lat.

GALERIA ZDJĘĆ

Rejestracja nowych pojazdów ciężarowych, naczep i autobusów w Polsce. Źródło: PZMot
Sprzedaż opon osobowych (cała grupa). Źródło: ETRMA
Import opon ciężarowych z Chin według danych Eurostat rok 2009 = 100. Źódło: Eurostat35
Segmentacja rynku opon

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony