Warto wiedzieć

Wydarzenia

Prawo

8 miesięcy temu  03.01.2020, ~ Administrator   

policja.pl

policja.pl

Strona 1 z 1

Od 25 maja 2019 r. zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego, cofanie liczników w samochodach czy motocyklach to przestępstwo zagrożone karą nawet do lat 5 więzienia. Z kolei od 1 stycznia 2020 r. dzięki nowelizacji rozporządzenie w sprawie kontroli ruchu drogowego policjanci spisują stanu licznika w kontrolowanych pojazdach, a odczytane wskazania drogomierza są przesyłane do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie poinformowała o pierwszych wykrytych przypadkach cofniętych liczników.

W Myślenicach patrol grupy SPEED z Komendy Wojewódzkiej Policji Krakowie 2 stycznia 2020 r. na drodze krajowej nr 7 (Zakopianka) zatrzymał do kontroli drogowej na samochód marki Peugeot Partner, którego kierujący przekroczył dopuszczalną prędkość o 28 km/h. Kierowca został ukarany mandatem karym za to wykroczenie. Policjanci realizując czynności w ramach nowych uprawnień sprawdzili także aktualny stan drogomierza, który wynosił 152456 km. Następnie funkcjonariusze zweryfikowali pojazd w systemie informatycznym (Centralna Ewidencja Pojazdów), uzyskując informację, że stan jego licznika podczas ostatniego badania technicznego wynosił w roku 2018: 198900 km.

Kierowca nie potrafił wyjaśnić, dlaczego stan licznika jest niższy niż w 2018 roku, tłumaczył, że jest to pojazd firmowy.

Ze względu na brak aktualnych badań technicznych (powinny być wykonane w listopadzie 2019 roku) zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu. Natomiast wobec podejrzenia popełnienia przestępstwa z art. 306a KK (Zmiana wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru) sprawa została przekazana do Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach, która będzie w toku dochodzenia wyjaśniać jak doszło do zmiany wskazań drogomierza i kto jest za to odpowiedzialny.

źródło: KWP w Krakowie

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 20

 • 13
  ZADOWOLONY
 • 3
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (4)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Wiesław 4 8 miesięcy temu A czy producent potrafi wyjaśnić dlaczego w Peugeocie Boxerze przy około 420 000 km licznik przestaje odliczać i są tylko kreski? Co wtedy ma zrobić kierowca? wydać na cofnięcie licznika i jeszcze za wpis zapłacić 51 złotych? A co z samochodami , które mają liczniki do 100 000 km? Np Fordy starszej generacji. Co , jeżeli w VW Caddy przy chyba 299 0000 km licznik sam przeskakuje na0 (zero)? Tylko proszę nie pisać, że wszystko można załatwić na SKP, bo zadam pytanie: dlaczego ja mam za nowy wpis płacić? w.assc@wp.pl
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ ;;;;;;;;;;;;;; 3 8 miesięcy temu A co z tymi autami co kręcą liczniki do przodu też są karani ?/
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Franek kimono 2 8 miesięcy temu Speed i liczniki i stoją w krzakach w opatkowicach.... A więc bez tych bmek też mogli by w polonezie zatrzymywać i sprawdzać ,a za cene bmw fotoradary powstawiać....to nieeeee policja ma BMW w których stoją i nic nie robią... Przykład ? Skrzyżowanie Zakopianki w Libertowie...
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Panoramiks 1 8 miesięcy temu i to tygryski lubią najbardziej :) precz z oszustami samochodowymi ....brawo
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony