
Opony z łusek ryżu do risotto? Continental coraz intensywniej koncentruje się na wykorzystaniu odnawialnych i pochodzących z recyklingu surowców w produkcji opon. Podczas gdy w 2024 roku ich udział wynosił średnio 26%, producent spodziewa się wzrostu o kolejne dwa do trzech punktów procentowych w 2025 roku.
Do 2030 roku udział odnawialnych i recyklingowanych materiałów w produkcji opon Continental ma przekroczyć 40% – przy zachowaniu niezmiennie wysokich standardów bezpieczeństwa i osiągów. Sadzę i krzemionkę uznaje się za kluczowe w tej transformacji, ponieważ obok kauczuku stanowią one istotną część surowców używanych do produkcji opon. Oba te składniki – jako wypełniacze – wzmacniają gumę, nadając bieżnikowi odporność i wpływając na podstawowe właściwości użytkowe opon, takie jak przyczepność czy skuteczność hamowania.
Continental pozyskuje oba te surowce z recyklingu lub odnawialnych źródeł, by zmniejszyć zużycie zasobów naturalnych. Krzemionka, niezbędna do zapewnienia optymalnej przyczepności i obniżenia oporów toczenia, może być pozyskiwana z łusek ryżu zamiast z tradycyjnie używanego piasku kwarcowego. Łuski te to produkt uboczny rolnictwa, powstający między innymi przy produkcji ryżu do risotto. W przypadku sadzy Continental wykorzystuje trzy innowacyjne procesy. Po pierwsze, sadzę można wytwarzać z biologicznych surowców alternatywnych, takich jak olej talowy – produkt uboczny przemysłu papierniczego – zamiast z ropy naftowej. Po drugie, sadza może pochodzić z recyklingowanych surowców, np. z oleju pirolitycznego odzyskanego ze zużytych opon. Po trzecie, szczególnie efektywny proces pirolizy umożliwia bezpośrednie odzyskiwanie sadzy z zużytych opon.
- Innowacje i zrównoważony rozwój idą w Continentalu w parze. Wykorzystanie krzemionki z popiołu łusek ryżu w naszych oponach pokazuje, że wchodzimy na zupełnie nowe obszary – bez kompromisów w kwestii bezpieczeństwa, jakości czy osiągów - mówi Jorge Almeida, Head of Sustainability w Continental Tires.
Continental coraz częściej wykorzystuje odmiany krzemionki produkowane z popiołu łusek ryżu we wszystkich segmentach swojego portfolio opon. Łuski ryżu to produkt uboczny rolnictwa w Azji oraz przemysłu ryżu risotto we Włoszech. Krzemionka tego typu jest między innymi wytwarzana przez firmę Solvay we Włoszech. W innowacyjnym procesie przetwarzania ten surowiec rolniczy przekształca się w krzemionkę – produkcja z biomasy jest przy tym bardziej energooszczędna niż tradycyjne metody. Krzemionka z popiołu łusek ryżu wspiera gospodarkę o obiegu zamkniętym i przyczynia się do budowy bardziej zrównoważonego łańcucha wartości. Tradycyjnie surowcem do produkcji krzemionki jest piasek kwarcowy.
Komentarze (0)