Ogumienie

24 dni temu  14.04.2021, ~ Administrator   

Strona 1 z 3

Na naszych oczach dzieje się rewolucja w motoryzacji i przemiana w podejściu do mobilności. Przemianę tę napędzają pojazdy elektryczne i niskoemisyjne samochody hybrydowe. Celem jest bezemisyjna przyszłość.

– Jest to bardzo poważne wyzwanie, ponieważ obecnie około 22% gazów cieplarnianych emitowanych w Europie pochodzi z transportu, z czego około 70% z transportu drogowego. Między 20 a 30% emisji związanych ze spalaniem paliwa jest powodowanych przez opony. Do 2030 roku poziom emisji z transportu ma być zmniejszony o 60% w odniesieniu do roku 1990. Do 2050 roku ma być osiągnięta bezemisyjność. Dla realizacji tego celu niezbędne są odpowiednie opony – mówi Łukasz Kusiak, Product Manager w Continental Opony Polska.

Continental od ponad dziesięciu lat pracuje nad oponami, które mogą zwiększyć wydajność pojazdów elektrycznych. W 2012 r. firma wprowadziła na rynek oponę Conti.eContact, która została zaprojektowana specjalnie z myślą o pojazdach wyłącznie elektrycznych. W kolejnych latach koncern rozwinął znaczną część swojej oferty produktów, tak aby spełniały one wymagania pojazdów elektrycznych i hybrydowych, a jednocześnie były w stanie trwale zmniejszyć emisję spalin.

Opona do „elektryków” – czyli jaka?

– Dla szczególnie wydajnych pojazdów elektrycznych i niskoemisyjnych pojazdów spalinowych decydujące są podobne kryteria dotyczące opon, ponieważ niższe zużycie energii – niezależnie od rodzaju napędu – zawsze jest korzystne dla środowiska i portfela użytkownika. W przypadku pojazdu spalinowego oznacza to mniejszą emisję spalin, a w przypadku pojazdu elektrycznego większy zasięg. Opracowując opony dla „elektryków”, koncentrujemy się na charakterystycznych aspektach, aby zapewnić im optymalne osiągi – mówi Łukasz Kusiak.

Niski opór toczenia = większy zasięg

Continental zmniejsza zużycie energii przez pojazdy dzięki niskim oporom toczenia produktów. W tym celu wprowadzono m.in. mieszankę gumową Green Chili 2.0, która zmniejsza tarcie w kontakcie z nawierzchnią. Continental wykorzystał tę technologię przy produkcji opony EcoContact 6, która jest obecnie szeroko stosowana jako fabryczne wyposażenie samochodów elektrycznych, ale także hybrydowych, gdzie priorytetem jest efektywna i bezpieczna jazda.

– Nasze mieszanki zapewniają trwałe połączenia pomiędzy krzemionką i gumą. Pozwala to na optymalne dostosowanie się do zmiennych warunków drogowych, co ostatecznie ogranicza opór toczenia opony i zużycie paliwa – dodaje Łukasz Kusiak.

Tagi: Continental,

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony