Ogumienie

Opony

Opony osobowe

11 miesięcy temu  13.08.2019, ~ Administrator   

Strona 1 z 2

Historia, która rozpoczęła się od opony P Zero, a następnie była kontynuowana przez P Zero Corsa, aż wreszcie zyskała miano P Zero Trofeo R. Po raz pierwszy Pirelli opracowała swoją oponę drogową o parametrach skoncentrowanych na osiągach, specjalnie dla nowego modelu Pagani. Huayra Roadster BC, który zadebiutuje w ciągu kilku najbliższych dni podczas Monterey Car Week w Stanach Zjednoczonych, zostanie fabrycznie wyposażony w opony P Zero Trofeo R, które będą odpowiedzialne za okiełznanie monstrualnych osiągów nowego modelu Pagani wyposażonego w sześciolitrową podwójnie doładowaną jednostkę V12 o mocy 800KM i momencie obrotowym 1050 Nm.

Jest to samochód, który bez trudu osiąga prędkość ponad 300 km/h i generuje przy tym przeciążenia na poziomie ponad 1,9 g. W skrajnych momentach przeciążenie boczne może osiągnąć nawet 2,2 g. Te liczby doskonale ilustrują skalę wyzwania, jakie stoi przed oponami marki Pirelli.

Oprócz faktycznych właściwości technicznych opon (265/30 R20 z przodu, 355/25 R21 z tyłu), aby sprostać pożądanym przez firmę Pagani osiągom jej najnowszego hipersamochodu, pojawiła się również nowa ścieżka projektowania ogumienia. Po raz pierwszy dwie włoskie firmy rozpoczęły opracowywanie opon wykorzystując modelowanie i symulację predykcyjną - wirtualny proces wstępnego opracowywania, który pozwala modelowi komputerowemu dokładnie odtworzyć dynamiczne właściwości samochodu bez konieczności tworzenia prototypów opon. Przekłada się to na skrócony czas realizacji, większą harmonię między obiektywnymi danymi i subiektywnymi wrażeniami zaa kierownicy, a także na lepsze dopasowanie końcowego produktu do samochodu. To kolejny krok milowy dla znanej strategii Pirelli - „Perfect Fit”. Te same techniki symulacji firma wykorzystuje przy opracowywaniu opon P Zero stosowanych w królowej motorsportu - wyścigach Formuły 1.

Wspólny proces projektowania inżynierów z Pirelli i Pagani rozpoczął się od ustalenia nowego rozmiaru przedniej opony, z szerszymi kanałami, grubszym kordem i dostosowanej do większego rozmiaru felg. Zapewnia to zwiększoną powierzchnię styku, która ma dodatkową zaletę polegającą na wzmocnieniu konstrukcji, aby sprostać dodatkowym obciążeniom aerodynamicznym. Poprawiono również dynamikę jazdy dzięki mniejszemu poślizgowi za sprawą sztywniejszej konstrukcji opony.

W rezultacie Roadster BC zyskuje jeszcze ostrzejszy skręt, z bardziej liniowym doświadczeniem jazdy i mniejszą tendencją do podsterowności. Kolejną zaletą zwiększonego rozmiaru opon jest lepsze hamowanie: najnowszemu modelowi Pagani udało się osiągnąć przeciążenie na poziomie 2,2 g, podczas próby hamowania. Prace nad nowymi P Zero Trofeo R na przód oznaczały także konieczność zmiany tylnych opon, aby zachować właściwą równowagę między dwiema osiami. Inżynierowie Pirelli zmodyfikowali wzór bieżnika - układając go inaczej
i zwiększając rozmiar bloków, a także zmieniając podłużne rowki - co przekłada się na około 7% poprawy przyczepność podczas przyspieszania.

Tagi: Pirelli,

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony