ReklamaB1 ŚO - wymianaopon 01.12-31.12 Piotr

nie przegap

Ogumienie

Opony

Pozostałe opony

Wydarzenia

Wydarzenia rynkowe

miesiąc temu  20.10.2021, ~ Rafał Dobrowolski   

Strona 1 z 2

Opona, która niegdyś znalazła się na wyposażeniu prototypu Lamborghini Countach LP500 z 1971 r., powraca po 50 latach oczekiwania.

Ostateczna wersja Countacha trafiła do produkcji w 1974 roku z oponą, która różniła się specyfikacją od oryginalnego prototypu opony CN12, zastosowanej w LP 500. Teraz Lamborghini zgodziło się odtworzyć historyczny samochód z 1971 roku dla prywatnego kolekcjonera. Inżynierowie Pirelli – po czasochłonnym procesie analiz i badań w archiwum Fundacji Pirelli – wiernie odtworzyli CN12, zaprojektowaną specjalnie dla arcydzieła Lamborghini.

Cinturato CN12 dla LP500 Z 1971 roku

Firma Pirelli, która współpracuje z Lamborghini od 1963 roku, odtworzyła opony używane w prototypie LP500, który w momencie pierwszej prezentacji w Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie miał na sobie unikalne Cinturato CN12. Była to pierwsza opona niskoprofilowa, już stosowana w legendarnym modelu Miura z różnymi miarami. Dla LP500 firma Pirelli opracowała specjalną wersję tej opony, ze stosunkiem wysokości do szerokości wynoszącym 0.6, najniższym, jaki można było spotkać w tamtym czasie. Przednie opony miały rozmiar 245/60 R14, natomiast tylne 265/60 R14 – takie same rozmiary zastosowano w obecnie zrekonstruowanej wersji. Zachowano również wzór bieżnika, ale już w przypadku mieszanki oraz struktury wykorzystano najnowsze osiągnięcia techniczne, aby zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa niż przed laty.

Odrodzenie modelu Countach LP500, który zadebiutował podczas słynnego święta samochodów, Villa d'Este Concours, zostało przeprowadzone przez specjalistów działu dziedzictwa Lamborghini, który poświęcił ponad 25,000 godzin pracy, aby urzeczywistnić marzenie jednego z najbardziej oddanych kolekcjonerów marki. Lamborghini Countach natychmiast stał się klasykiem, wprowadzając serię rozpoznawalnych elementów designu, które charakteryzowały samochody od lat 70-tych aż do dziś.

Pirelli i Lamborghini

Historyczną współpracę między Pirelli i Lamborghini – dwiema włoskimi firmami – można określić jako ciągły proces dwustronnej innowacji technicznej, który trwa nieprzerwanie przez dziesięciolecia. Kooperacja zaczęła się od pierwszych modeli Lamborghini, w których zastosowano opony z rodziny Cinturato i trwa do dziś. Każdy współczesny model Lamborghini wyposażony jest w najnowsze opony Ultra High Performance (UHP) P Zero, będące uosobieniem doświadczenia Pirelli w najbardziej prestiżowych wyścigach motorowych na świecie dzięki stałej współpracy z najlepszymi producentami samochodów. Gama pojazdów Lamborghini stale się rozwija, co oznacza, że również Pirelli kontynuuje opracowywanie opon na zamówienie, aby sprostać wymagającym parametrom osiągów dla każdego modelu: od P Zero i P Zero Corsa dla coupé, spyderów i roadsterów, po oponę Scorpion dla SUV-a Urus.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony