
Jedenaście firm założycielskich reprezentuje 90% całego rynku recyklingu mechanicznego zużytych opon w Polsce. W chwili obecnej Polskie Stowarzyszenie Recyklerów Opon znajduje się w fazie rejestracji.
Spółka Recykl Organizacja Odzysku (z Grupy Recykl S.A.) wraz z dziesięcioma innymi firmami z branży recyklingowej powołała do życia Polskie Stowarzyszenie Recyklerów Opon. Głównym prekursorem i pomysłodawcą zebrania Stowarzyszenia był Wiceprezes Grupy Recykl – Maciej Jasiewicz. Na pierwszym spotkaniu założycielskim określono najważniejsze cele statutowe oraz wyznaczono główne zadania nowo powstałego Stowarzyszenia. Obecnie struktura stowarzyszenia obejmuje 11 członków założycieli, którymi są spółki: GPR Guma i Plastik Recykling, Geyer & Hosaja, TD Bergma Łucja Trojanowska-Lotsberg, Orzeł, Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowe – Usługowe „Cetus”, Recykl Organizacja Odzysku, Gumeko, Gran-Tech, Zakład Przerobu Złomu „Złomex”, Bo To Eko oraz Vinderen.
– Dzięki powołaniu Polskiego Stowarzyszenia Recyklerów Opon nasza branża będzie mogła brać większy i bardziej znaczący udział w konsultacjach na temat Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta, bądź w sprawie dyrektywy odpadowej. Dodatkowo jako Stowarzyszenie planujemy walczyć o zwiększenie obecnie obowiązującego w naszym kraju, a najniższego w Europie poziomu recyklingu oraz o dostosowanie dopłat za zagospodarowanie tego odpadu do tych obowiązujących w innych krajach europejskich. Zarówno w jednym jak i drugim dysproporcje są spore, więc mamy dużo do zrobienia. Zebraliśmy przedstawicieli reprezentujących około 90% branży, co daje nam większe szanse na sukces działalności organizacji - mówi Maciej Jasiewicz, Wiceprezes Grupy Recykl S.A.
Główne zadania Stowarzyszenia
Polskie Stowarzyszenie Recyklerów Opon za cel stawia sobie: reprezentowanie i promocja branży recyklingu w Polsce oraz za granicą, udział w tworzeniu zaleceń, wytycznych oraz przepisów prawnych regulujących postępowanie ze zużytymi oponami i innymi wyrobami powstałymi z recyklatów, wspieranie rozwiązań technicznych i organizacyjnych, jak również współpracy w obszarze badań i rozwoju, służących rozwojowi branży recyklingu opon, a konsekwencji zrównoważonemu i bezpiecznemu zagospodarowywaniu zużytych opon i recyklatów.
Jednym z ważniejszych celów statutowych Stowarzyszenia jest między innymi zwiększenie finansowania recyklingu opon w Polsce przez podmioty wprowadzające opony na rynek krajowy, do poziomu, który zagwarantuje opłacalność przetwórstwa zużytych opon jak i dalsze inwestycje w obrębie branży oponiarskiej. Kolejnym ważnym celem jest zwiększenie obowiązkowego poziomu recyklingu zużytych opon przy równoczesnym ograniczaniu spalania, wyłączając przy tym frakcje niemożliwe do ponownego zagospodarowania.
Komentarze (1)