ReklamaB1 ŚO - nexentire 05.04-31.12 Piotr

nie przegap

Najważniejsze wiadomości

Ogumienie

Opony

Wydarzenia

ponad rok temu  23.08.2021, ~ Michał Żak   Czas czytania 3 minuty

Strona 1 z 2

Jedenaście firm założycielskich reprezentuje 90% całego rynku recyklingu mechanicznego zużytych opon w Polsce. W chwili obecnej Polskie Stowarzyszenie Recyklerów Opon znajduje się w fazie rejestracji.

Spółka Recykl Organizacja Odzysku (z Grupy Recykl S.A.) wraz z dziesięcioma innymi firmami z branży recyklingowej powołała do życia Polskie Stowarzyszenie Recyklerów Opon. Głównym prekursorem i pomysłodawcą zebrania Stowarzyszenia był Wiceprezes Grupy Recykl – Maciej Jasiewicz. Na pierwszym spotkaniu założycielskim określono najważniejsze cele statutowe oraz wyznaczono główne zadania nowo powstałego Stowarzyszenia. Obecnie struktura stowarzyszenia obejmuje 11 członków założycieli, którymi są spółki: GPR Guma i Plastik Recykling, Geyer & Hosaja, TD Bergma Łucja Trojanowska-Lotsberg, Orzeł, Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowe – Usługowe „Cetus”, Recykl Organizacja Odzysku, Gumeko, Gran-Tech, Zakład Przerobu Złomu „Złomex”, Bo To Eko oraz Vinderen.

– Dzięki powołaniu Polskiego Stowarzyszenia Recyklerów Opon nasza branża będzie mogła brać większy i bardziej znaczący udział w konsultacjach na temat Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta, bądź w sprawie dyrektywy odpadowej. Dodatkowo jako Stowarzyszenie planujemy walczyć o zwiększenie obecnie obowiązującego w naszym kraju, a najniższego w Europie poziomu recyklingu oraz o dostosowanie dopłat za zagospodarowanie tego odpadu do tych obowiązujących w innych krajach europejskich. Zarówno w jednym jak i drugim dysproporcje są spore, więc mamy dużo do zrobienia. Zebraliśmy przedstawicieli reprezentujących około 90% branży, co daje nam większe szanse na sukces działalności organizacji - mówi Maciej Jasiewicz, Wiceprezes Grupy Recykl S.A.

Główne zadania Stowarzyszenia

Polskie Stowarzyszenie Recyklerów Opon za cel stawia sobie: reprezentowanie i promocja branży recyklingu w Polsce oraz za granicą, udział w tworzeniu zaleceń, wytycznych oraz przepisów prawnych regulujących postępowanie ze zużytymi oponami i innymi wyrobami powstałymi z recyklatów, wspieranie rozwiązań technicznych i organizacyjnych, jak również współpracy w obszarze badań i rozwoju, służących rozwojowi branży recyklingu opon, a konsekwencji zrównoważonemu i bezpiecznemu zagospodarowywaniu zużytych opon i recyklatów.

Jednym z ważniejszych celów statutowych Stowarzyszenia jest między innymi zwiększenie finansowania recyklingu opon w Polsce przez podmioty wprowadzające opony na rynek krajowy, do poziomu, który zagwarantuje opłacalność przetwórstwa zużytych opon jak i dalsze inwestycje w obrębie branży oponiarskiej. Kolejnym ważnym celem jest zwiększenie obowiązkowego poziomu recyklingu zużytych opon przy równoczesnym ograniczaniu spalania, wyłączając przy tym frakcje niemożliwe do ponownego zagospodarowania.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ MMmmmm 1 ponad rok temu Obym się mylił, ale niedługo zapewne wzrosną ceny utylizacji opon.
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony