Ogumienie

Fachowe porady

ponad rok temu  05.05.2016, ~ Administrator   

Strona 1 z 2

Wymiana elementów zawieszenia lub układu kierowniczego oraz poważniejsze zdarzenia drogowe oznaczają konieczność sprawdzenia geometrii wszystkich kół. Czynność jest zalecana nawet, gdy niektóre z elementów zawieszenia nie podlegają regulacji.

Bez poprawnie ustawionej geometrii wszystkich kół ryzykujemy podróż samochodem, którego parametry mogą znacznie odbiegać od norm producenta pojazdu. Źle ustawiona zbieżność kół to częsty powód ściągania pojazdu, ale również przyspieszonego zużycia elementów zawieszenia i opon. Ignorowanie problemów z czasem zwiększa zakres wymaganych napraw oraz podnosi koszty serwisu. Wspólnie ze specjalistami marki MOOG prezentujemy wpływ złej geometrii na zużycie zawieszenia oraz bieżnika opony.

Skutki złego ustawienia geometrii lub pomijania kontroli ciśnienia w oponach łatwo zauważyć po nierównomiernym zużyciu opony. Na szczęście korekta zbieżności kół, kątów pochylenia i wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy najczęściej eliminuje przyczynę problemów. Prezentowane w dalszej części wskazówki mają pomóc mechanikom w łatwiejszej identyfikacji problemów z geometrią zawieszenia na podstawie nierównomiernego zużycia ogumienia, która pozwoli nam zaoszczędzić czas. 

Największe doświadczenie w ocenie stanu opon mają pracownicy punktów wulkanizacyjnych oraz warsztaty specjalizujące się w regulacji geometrii zawieszenia. Jednak każdy, nawet niedzielny kierowca może nauczyć się rozpoznawać problemy z zawieszeniem na podstawie oględzin ogumienia. Taka wiedza może się przydać na przykład podczas zakupu auta z drugiej ręki, ponieważ sposób zużycia bieżnika zdradza historię pojazdu, stan zawieszenia, a nawet mówi o stylu jazdy kierowcy.

Wyząbkowanie bieżnika

Pas rzeźby bieżnika ma z jednej strony zaokrągloną, a z drugiej strony ostrą krawędź. Użytkownik w łatwy sposób może sprawdzić stan bieżnika, przesuwając dłoń od wewnętrznej krawędzi opony do zewnętrznej i odwrotnie. Przy wyząbkowanym bieżniku powinien być wyczuwalny lekki opór (ostre krawędzie) pod dłonią w jednym kierunku. Powodem problemu jest nieprawidłowe ustawienie zbieżności. W tej sytuacji zalecane jest ustawienie zbieżności i sprawdzenie geometrii kół. Należy również sprawdzić i w razie konieczności wymienić tuleje w układzie zawieszenia. To pomoże nam uniknąć ponownego wystąpienia problemu.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
do góry strony