ReklamaB1 ŚO - agristarII 09.02-09.03 Mirek

Ogumienie

miesiąc temu  16.01.2021, ~ Administrator   

Strona 1 z 2

Podczas dobierania ogumienia wiele osób zadaje sobie pytanie: co to jest profil opony? Dziś omówimy ten temat w całości – od przełożenia profilu na jakość jazdy, po dobór ogumienia tak, aby sprawdzało się w danym pojeździe.

Profil opony – kilka faktów na start

Oto FAQ, które pozwoli na szybkie zapoznanie się z tematyką profilu opon. Odpowiedzmy sobie na pytanie, co oznacza profil opony? Jak go liczymy? Gdzie go znaleźć? Następnie przejdziemy do kwestii tego, dlaczego to tak istotne, by zwrócić na niego uwagę.

Definicja profilu opony – co to jest?

Najbardziej adekwatną definicją profilu opony jest stosunek wysokości opony do jej szerokości, podany w wartości procentowej. Szerokość dotyczy oczywiście bieżnika ogumienia. Co więcej, ważna informacja jest taka, że mamy tu do czynienia z procentowym współczynnikiem, a nie „suchą” wartością – o tym, dlaczego producenci nie umieszczają profilu w milimetrach, też warto wiedzieć.

Profil opony w oznaczeniu opony – gdzie go znaleźć?

Oznaczenie opony zawiera informacje na temat bieżnika, profilu, typu ogumienia i średnicy felg, na których możemy dane opony zamontować. Dla lepszej unifikacji zapisu, producenci zapisują wartość wysokości profilu w procentach. Dzięki temu łatwiej się zorientować, czy dane ogumienie pasuje do Twoich potrzeb – od razu widzisz, czy opony będą wysokie, sportowe czy uniwersalne.

Profil opony – jak liczyć wysokość?

Wysokość profilu opony obliczamy w bardzo prosty sposób. Weźmy na tapet ogumienie o oznaczeniach 205/55 R16. Szerokość bieżnika to 205 milimetrów, a profil wynosi 55%. Pomnóżmy te wartości przez siebie. Wynosi on więc 112,75 milimetrów. Jeżeli poszukujesz dobrej jakości opon w rozmiarze 205/55 R16, sprawdź ofertę SklepOpon.com. Do tego modelu ogumienia jeszcze wrócimy – przy okazji podejmowaniu decyzji o tym, czy lepszy jest niski czy wysoki profil opony.

Wysokość profilu opony – czy ma przełożenie na wydajność auta?

Skoro omówiliśmy podstawowe cechy profilu opony, czas na informację o tym, dlaczego w zasadzie warto się zainteresować tym tematem. Wysokość profilu opony ma ogromne znaczenie dla Twojej jazdy – zarówno w kontekście stabilności i komfortu. Różnice pomiędzy niskim profilem a profilem wysokim są bardzo wyraźne – już od pierwszej chwili za kółkiem.

Większość opon terenowych ma profil na poziomie 60%, 65%, a nawet 70%. Zapewnia to lepszą wydajność pojazdu w sytuacji, gdy mamy do czynienia z terenowym podłożem. Opony sportowe natomiast mają profil wynoszący nawet 30%, 35% – zostały stworzone z myślą o jeździe po autostradzie, gdzie nie liczy się dla nas nic poza prędkością i sterownością. Profil ma ogromny wpływ na to, jak auto będzie się zachowywało na trasie. Musimy więc posłużyć się garścią faktów i zestawieniem tych propozycji.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony