ReklamaB1 ŚO - sailun 01.05-31.05 Mirek

Ogumienie

Fachowe porady

7 miesięcy temu  19.10.2023, ~ Administrator   Czas czytania 3 minuty

Źródło zdjęcia: Freepik

Źródło zdjęcia: Freepik

Strona z 1

Prowadzenie samochodu w warunkach mgły i deszczu stanowi wyzwanie zarówno dla początkujących, jak i najbardziej doświadczonych kierowców. Niska widoczność i śliska nawierzchnia mogą potęgować ryzyko wypadków drogowych. Aby je zminimalizować, warto przestrzegać pewnych zasad i środków ostrożności, dzięki którym jazda w tego rodzaju warunkach będzie bezpieczna.

Odpowiednie przygotowanie samochodu

Przed rozpoczęciem podróży w mgliste lub deszczowe dni, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie pojazdu, skupiając się na kilku newralgicznych kwestiach.

Oświetlenie

Upewnij się, że wszystkie światła – przednie, tylne, przeciwmgielne, awaryjne – działają poprawnie. To kluczowa kwestia w warunkach niskiej widoczności.

Opony

Opony odgrywają fundamentalną rolę w jeździe podczas deszczowej aury. Upewnij się więc, że są one w dobrym stanie. Najlepsze opony na deszcz posiadają specjalną rzeźbę bieżnika – kierunkową lub asymetryczną z elementami kierunkowymi. Dzięki temu, że ich rowki są szerokie, głębsze i gęściej ponacinane, woda jest skuteczniej usuwana spod powierzchni kół.

Hamulce i układ kierowniczy

Przed wyruszeniem w deszczową podróż warto upewnić się, że hamulce oraz układ kierowniczy działają sprawnie. To bardzo ważne elementy, które mogą pomóc w uniknięciu niebezpiecznych wypadków.

Dostosowanie szybkości do warunków

Niezależnie od tego, jak doświadczony jesteś jako kierowca, w deszczu i mglistej pogodzie zawsze należy zmniejszyć prędkość. Droga jest śliska, hamowanie może być trudniejsze, a reakcje innych kierowców mogą być opóźnione. Dostosuj więc swoją prędkość do panujących warunków i utrzymuj większy odstęp między samochodami.

Zachowanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu jest kluczowe w deszczu i mglistej pogodzie. Dlaczego? Daje to więcej czasu na skuteczne zareagowanie. Najlepiej stosować tzw. “zasadę 2 sekund” stanowiącą niezbędne minimum. Wynika to z faktu, że średni czas reakcji za kierownicą wynosi mniej więcej sekundę, a ponadto należy jeszcze dodać zwłokę układu hamulcowego, która liczy ok. 0,2 sekundy.

Włączenie świateł przeciwmgielnych

Podczas mgły lub intensywnego deszczu używaj świateł przeciwmgielnych. Światła te zwiększają widoczność oraz pomagają innym kierowcom zobaczyć pojazd z dalszej odległości. Pamiętaj jednak, aby wyłączyć je, gdy warunki pogodowe się poprawią – tym sposobem nie będziesz oślepiać innych uczestników ruchu.

Używanie wycieraczek i spryskiwaczy

Utrzymuj przednią i tylną szybę w nienagannej czystości. Używaj wycieraczek i spryskiwaczy, aby usunąć wodę, błoto i mgłę z szyb. Dzięki temu utrzymasz klarowność widzenia i zredukujesz odblaski światła pochodzące z mijających cię pojazdów.

Unikanie aquaplaningu

Aquaplaning (inaczej akwaplanacja) to sytuacja, w której opony tracą przyczepność z nawierzchnią i samochód zaczyna tracić kontrolę. Aby uniknąć tego zagrożenia:

  • unikaj nagłego przyspieszania i hamowania;
  • omijaj duże kałuże wody;
  • utrzymuj odpowiednią prędkość, dostosowaną do warunków.

Podróżowanie w trakcie burzy

Ekstremalną sytuacja jest jazda samochodem podczas burzy. W trakcie porywistego wiatru, intensywnego deszczu oraz wyładowań elektrostatycznych skupienie kierowcy musi być na maksymalnym poziomie. Podróżowanie w takich warunkach wymusza zwiększoną ostrożność ze względu na:

  • ograniczoną widoczność,
  • oślepiające błyskawice,
  • uszkodzenia dróg i infrastruktury.

Co więcej, jazda autem podczas burzy może wzmagać stres i napięcie. Jeśli niniejsze objawy pojawią się podczas prowadzenia pojazdu, najlepiej zaparkować go w bezpiecznym miejscu i poczekać na lepsze warunki pogodowe.

Autor: renault.pl
Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony