Warto wiedzieć

Wydarzenia

6 miesięcy temu  29.10.2019, ~ Administrator   

17 października br. w Ministerstwie Infrastruktury, Grupa DEKRA w Polsce oraz Partnerstwo Dla Bezpieczeństwa Drogowego zaprezentowały tegoroczną edycję Raportu Bezpieczeństwa Drogowego DEKRA

17 października br. w Ministerstwie Infrastruktury, Grupa DEKRA w Polsce oraz Partnerstwo Dla Bezpieczeństwa Drogowego zaprezentowały tegoroczną edycję Raportu Bezpieczeństwa Drogowego DEKRA

Strona 1 z 2

W Unii Europejskiej dzieci poniżej 15. roku życia najczęściej giną jako pasażerowie pojazdów. Podwożenie dzieci do szkoły często przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. Elementy odblaskowe mogą uratować życie. To trzy kluczowe wnioski tego raportu!

Według Instytutu Zdrowia, Metryki i Oceny (IHME) na Uniwersytecie Waszyngtońskim, 300 dzieci poniżej 15 roku życia ginie każdego dnia na naszych drogach na całym świecie.  Przyczyny tego są liczne i zróżnicowane: brak doświadczenia, słaba ocena ryzyka i nieuwaga ze strony dzieci odgrywa tak samo istotną rolę jak nadmierna prędkość lub rozproszenie uwagi innych użytkowników drogi.  

Raport DEKRA omawia następujące obszary: ludzki, technologii pojazdów i infrastruktury - czyli tam, gdzie należy podjąć działania w celu skutecznego wykorzystania wszystkich możliwości poprawy bezpieczeństwa drogowego dzieci.

Do najważniejszych zadań należy edukacja w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, którą najlepiej rozpocząć w wieku przedszkolnym. Ponadto należy uwrażliwić innych użytkowników drogi na to, w jaki sposób zachowania dzieci w ruchu drogowym różnią się od zachowań dorosłych.

Dorośli użytkownicy dróg - a przede wszystkim rodzice - powinni  dawać przykład i być świadomi swojego statusu jako wzorców, na przykład podczas przekraczania jezdni lub noszenia kasku podczas jazdy rowerem.  
Oprócz edukacji w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego ważne jest - zwłaszcza w pobliżu przedszkoli i szkół – zapewnienie bezpiecznej infrastruktury drogowej, na przykład poprzez wdrożenie środków spowalniających ruch. W końcu prędkość pojazdu podczas wypadku może mieć ogromny wpływ na ciężkość/ stopień poniesionych obrażeń.

Kolejną ważną kwestią jest odwożenia dzieci do szkoły - nie pomaga dzieciom stać się niezależnymi i świadomymi bezpieczeństwa użytkownikami dróg, a w rzeczywistości często zwiększa to prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożenia w pobliżu przedszkoli i szkół.

Oprócz dobrej infrastruktury z w pełni funkcjonującymi i odpowiednio oświetlonymi ulicami, środkami monitorowania prędkości w obszarach niebezpiecznych, odpowiednim oznakowaniem w pobliżu przedszkoli i szkół oraz wieloma innymi środkami, same dzieci mogą zadbać o swoje bezpieczeństwa robić różne rzeczy, np. nosząc ubrania z elementami odblaskowymi i upewniając się, że ich rowery są wyposażone we w pełni działające hamulce i światła.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony