Warto wiedzieć

Wydarzenia

Prawo

ponad rok temu  30.10.2018, ~ Administrator   Czas czytania 4 minuty

Strona 1 z 2

Jednym z najistotniejszych wyzwań dla polskich producentów z branży motoryzacyjnej, szczególnie tych którzy produkują na tzw. pierwszy montaż, jest kwestia ubezpieczenia kosztów wycofania produktów z rynku (tzw. recall). Oczywiście wyśrubowane procedury kontrolowania jakości w branży automotive w sposób bardziej skuteczny niż w innych branżach (może za wyjątkiem jeszcze bardziej wymagającej branży lotniczej) same w sobie minimalizują prawdopodobieństwo wystąpienia konieczności wycofywania produktów z rynku, ale też z praktyki wynika, że jeśli już do takich przypadków dochodzi, to mają one bardzo istotne konsekwencje wizerunkowe, ale przede wszystkim finansowe dla podmiotu, którego dotyczą.

Zagadnienie ubezpieczenia na wypadek recall zajmuje uwagę wielu podmiotów zarówno od strony ubezpieczonych, jak i po stronie zakładów ubezpieczeń. Polscy producenci aktywni na rynku motoryzacyjnym zwracają uwagę na mocno ograniczony faktyczny dostęp do oferty ubezpieczeniowej w tym zakresie, wskazując że co prawda w sferze teorii takie ubezpieczenie jest zawarte w asortymencie proponowanym przez wszystkie liczące się zakłady ubezpieczeń, ale w praktyce koszty tej ochrony są niewspółmiernie wysokie dla większości średnich i mniejszych producentów, a za dostępne dla nich kwoty ubezpieczyciele proponują de facto produkty, których skuteczność jest okrojona do minimum.

Z tej perspektywy istotną rolę odgrywa dostęp do platformy umożliwiającej wymianę wiedzy przedsiębiorców zarówno we współpracy z brokerami ubezpieczeniowymi, zakładami ubezpieczeń jak i ich kontrahentami. Suma doświadczeń przedsiębiorców działających w branży automotive bez wątpienia umożliwi bardziej precyzyjne rozpoznawanie i definiowanie ryzyk, na które działalność tej branży jest szczególnie eksponowana.

Struktura branży automotive w Polsce niejako wymusza na przedsiębiorcach poszukiwanie formuły budowania potencjału negocjacyjnego w relacjach z zakładami ubezpieczeń. Wielkość przedsiębiorstw, które spotykają się z wyzwaniem, jakim jest odpowiednie zabezpieczenie zagrożenia wystąpienia zdarzeń skutkujących obowiązkiem wycofania produktu z rynku, jest zróżnicowany. W szczególności firmy działające w oparciu o polski kapitał, nie mogą w odróżnieniu od spółek wchodzących w skład międzynarodowych holdingów, skorzystać z renomy oraz silnej pozycji zagranicznej centrali.

Tagi: PGM,

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony