ReklamaB1 ŚO - nexentire 05.04-31.12 Piotr

Ogumienie

27 dni temu  21.06.2024, ~ Administrator   Czas czytania 6 minut

Strona 1 z 3

To pierwsza od 12 lat zupełnie nowa opona marki Vredestein w klasie opon letnich o najwyższej jakości. Sportowa Ultrac Pro klasy Ultra Ultra High Performance (UUHP) charakteryzuje się przełomową, lekką konstrukcją, która maksymalizuje wydajność i komfort, a jednocześnie znacząco zmniejsza masę i negatywny wpływ na środowisko. Sportowy styl jazdy z maksymalną kontrolą – nawet przy bardzo wysokich prędkościach, najlepsze w tej klasie wrażenia z jazdy, krótka droga hamowania zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni, a także najwyższa wydajność i efektywność, przekładające się na niższe zużycie paliwa/akumulatora – to najważniejsze zalety nowej opony.

Porównując dwie generacje opon w  rozmiarze 245/45R18 100Y XL, nowy model Ultrac Pro jest o  1,7  kg lżejszy od Vredestein Ultrac Vorti+, co oznacza redukcję masy o  13%. W  serii Ultrac Pro wynosi ona średnio 10%. Znaczna redukcja masy prowadzi do zmniejszenia masy obrotowej, co poprawia reakcję układu kierowniczego, przyspieszenie i skuteczność hamowania. Opony zapewniają również lepszy kontakt z nawierzchnią.

Innowacyjna konstrukcja

Aby osiągnąć ambitne cele w zakresie sportowych parametrów przy jednoczesnym zachowaniu trwałości i komfortu, globalny zespół badawczo- -rozwojowy firmy Apollo Tyres w Niderlandach skupił się na minimalizacji ilości materiału wymaganego do budowy opony i bieżnika. Zamierzenia udało się zrealizować poprzez wprowadzenie nowej konfiguracji stopki, która umożliwia zastosowanie bardziej wyrafinowanej konstrukcji jednowarstwowej w znacznej liczbie rozmiarów zamiast powszechnie spotykanego w tym segmencie formatu dwuwarstwowego. Innowacyjna konstrukcja powoduje istotną redukcję ilości wymaganych materiałów i  w  konsekwencji spadek masy całkowitej. Wdrożenie najnowszej generacji mieszanek gumowych i  optymalizacja grubości opon pozwoliły uzyskać elastyczność niezbędną do osiągnięcia stałego rozkładu siły na powierzchni styku. Dzięki temu opona zyskuje optymalną przyczepność przy najwyższych prędkościach, zachowując równie imponującą wytrzymałość.

Dodatkowo zwiększono strefę elastyczną, co pozwoliło na osiągnięcie doskonałego komfortu jazdy bez utraty stabilności.

Niższe zużycie paliwa, mniejszy wpływ na środowisko

Dzięki znacznemu zmniejszeniu masy, nowo opracowanym mieszankom gumy i zoptymalizowanej konstrukcji nowy model Ultrac Pro jest jednym z najlepszych w swojej kategorii pod względem  zużycia paliwa. Zapewnia 12% ogólnej poprawy i podniesienie kategorii etykiet w  porównaniu z oporem toczenia swojego poprzednika, znacznie poprawiając zasięg jazdy dla kierowców, którzy używają wysokiej klasy pojazdów do codziennej jazdy i w trakcie dojazdów do pracy.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony