Ogumienie

Opony

Opony osobowe

6 miesięcy temu  30.10.2019, ~ Administrator   

Strona 1 z 2

Opony wysokiej jakości to gwarancja wytrzymałości i bezpiecznej, wygodnej jazdy. SUV-y potrzebują opon o mocnej konstrukcji i wytrzymałych ścianach bocznych. W ekstremalnych warunkach opony dużych aut muszą gwarantować precyzję prowadzenia, co wymaga także odpowiedniego ciśnienia.

Wysokie i ciężkie SUV-y potrzebują odpowiednich opon na lato i zimę. Opony do SUV-a wykonane są standardowo z innej mieszanki gumowej i bardziej wytrzymałych materiałów niż opony aut tradycyjnych.

– Duży rozmiar SUV-a i wysoki profil boczny to prawdziwe wyzwania, jeśli chodzi o odpowiedni dobór opon. Ważne, żeby w ekstremalnych warunkach auto zachowywało maksymalnie dobre właściwości jezdne, a opony reagowały odpowiednio – mówi Martin Dražík, Manager ds. produktów w Nokian Tyres Europe.

Wysokiej jakości opony wyróżniają się w każdej sytuacji. Opony klasy premium gwarantują cichą jazdę w dobrych warunkach – tj. na suchym, równym asfalcie. Różnicę między zachowaniem opon z wyższej i niższej półki można zaobserwować także na nawierzchni mokrej czy oblodzonej. W ekstremalnych sytuacjach, tj. na przykład przy gwałtownym hamowaniu lub awaryjnej zmianie pasa, ta różnica jest ogromna.

– Projektanci i testerzy opon świetnie znają ekstremalne warunki, dzięki czemu mogą łatwiej dostrzec olbrzymią różnicę w zachowaniu różnych opon. Jednak zwykli kierowcy niekoniecznie myślą w tych kategoriach. Z tak ekstremalną sytuacją mogą spotkać się raz, ale właśnie w tym momencie może okazać się, jak ważne jest wyposażenie auta w wysokiej jakości opony – dodaje Dražík.

Większe ciśnienie w oponach dla SUV-ów

Kierowcy mogą sami podnieść bezpieczeństwo jazdy, regularnie sprawdzając ciśnienie w oponach swojego pojazdu. Zalecane przez producentów wartości ciśnienia w oponach można sprawdzić w podręczniku użytkownika konkretnego auta. Kierowcy przyzwyczajeni do jazdy standardowym autem pasażerskim mogą niewystarczająco pompować opony w SUV-ach.

– Ciśnienie opon w SUV-ie powinno być nieznacznie wyższe niż w standardowych autach osobowych, ale ta różnica odgrywa znaczą rolę. Kiedy ciężki samochód wykonuje nagły manewr mijania, niezwykle istotna jest właściwa reakcja opon – mówi Matti Morri, kierownik Działu Technicznej Obsługi Klienta w Nokian Tyres. – Aby zagwarantować optymalną stabilność jazdy Nokian Tyres rekomenduje, żeby w oponach zimowych utrzymywać ciśnienie o 0,2 bara wyższe niż zaleca producent.

Tagi: Nokian Tyres, SUV,

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony