ReklamaB1 ŚO - nexentire 05.04-31.12 Piotr

Ogumienie

Warto wiedzieć

ponad rok temu  09.05.2023, ~ Michał Żak   Czas czytania 4 minuty

Strona 1 z 2

Na przestrzeni dekady zaczęliśmy produkować ponad 5,5 razy więcej śmieci. Ponadto nowe przepisy, wprowadzone w niektórych gminach, dotyczące pojazdów ekologicznych, wcale nie ułatwiają sprawy. Przedsiębiorstwa komunalne zmuszone są zaimplementować inne rozwiązania w swojej flocie lub zdecydować się na kupno nowych aut. I właśnie na polu innych rozwiązań plasuje się propozycja TRUCK CARE.

Według danych podanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) przeciętny Polak w 2021 r. wytworzył średnio 358 kg odpadów komunalnych. To o 16 kg więcej niż rok wcześniej. Przedstawione liczby nie pozostawiają złudzeń – problem odpadów drastycznie wzrasta. Firmy świadczące usługi wywozów komunalnych przestają nadążać z usuwaniem i przetwarzaniem odpadów. Dlatego coraz częściej sięgają po usługi TRUCK CARE związane z najem pojazdów do wywozów komunalnych.

Duża ilość odpadów komunalnych oznacza podwyżki za ich wywóz

Według raportu „Rozwój regionalny Polski - raport analityczny 2021", przygotowanego przez GUS, najwięcej odpadów komunalnych w przeliczeniu na głowę produkują mieszkańcy regionu dolnośląskiego, bo aż 400 kg. Na drugim miejscu uplasowali się mieszkańcy województwa śląskiego z wynikiem 395 kg, a na trzecim mieszkańcy lubuskiego (386 kg).

W 2020 r. wytworzono 13 117 tys. ton odpadów komunalnych, tj. o 2,9% więcej niż roku poprzednim. Jest to równoznaczne ze zwiększeniem o 10 kg śmieci wytworzonych przez mieszkańca z 332 kg w 2019 r. do 342 kg w 2020 r.

Większa ilość odpadów oraz rosnąca inflacja oznacza podniesienie miesięcznych stawek za wywóz odpadów segregowanych w mieszkaniach i budynkach wielorodzinnych. Jak podaje portal biznesowy Bankier.pl w połowie ubiegłego roku zanotowano drastyczne podwyżki za wywóz odpadów komunalnych – w stolicy wynoszą aż 85 zł za mieszkanie, a w domu jednorodzinnym 107 zł miesięcznie. Podwyżkę opłat za odbiór odpadów odczuli również mieszkańcy stolicy małopolski bowiem wzrosła ona aż 17 proc. Od lipca 2022 roku krakowianie płacą 27 zł od osoby miesięcznie. Warto przyjrzeć się jeszcze sytuacji w Poznaniu. Efektem uchwały wprowadzonej przez radnych miasta, od lipca 2022 roku za rosnące koszty wywozu i utylizacji odpadów odpowiadają przedsiębiorcy.

Firmy zajmujący się wywozem odpadów dostają zadyszki

Firmy zajmujące się wywozem odpadów nie nadążają z wywiązywaniem się ze swoich obowiązków . Dlatego organizowane są nowe przetargi i firmy decydują się na wynajmem dodatkowych pojazdów z oferty TRUCK CARE. Ponadto nowe przepisy, wprowadzone w niektórych gminach, dotyczące pojazdów ekologicznych, wcale nie ułatwiają sprawy. Wiele firm komunalnych zmuszona jest zmodernizować i zaimplementować inne rozwiązania w swojej flocie lub zdecydować się na kupno nowych aut. Obie opcje wiążą się z dużymi wydatkami, dlatego przestają być opłacalne dla właścicieli firm świadczących usługi wywozu śmieci .

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony