ReklamaB1 ŚO - sailun-tyres 04.09-04.10 Mirek

Ogumienie

Opony

Opony ciężarowe

17 dni temu  26.08.2024, ~ Michał Żak   Czas czytania 3 minuty

Strona 1 z 2

Od kilku dni organy kontrolne we wszystkich krajach członkowskich UE zobowiązane są do wyposażenia się w urządzenia DSRC do zdalnego pobierania danych z tachografów. Nowe przepisy weszły w życie 19 sierpnia br., a ich głównym celem jest podnoszenie bezpieczeństwa na drogach poprzez szybką preselekcję ciężarówek do kontroli.

Pierwsze testy zdalnego pobierania danych z tachografów za pomocą DSRC rozpoczęły się już w 2019 roku, kiedy to w nowych pojazdach ciężarowych zaczęły być montowane smart tachografy pierwszej wersji (G2V1). Już wiadomo jednak, że nie wszystkie kraje członkowskie UE zdążyły dostosować się do zmian na czas i mają opóźnienia w tym obszarze. Jak podchodzą do tego inspektorzy i dlaczego ważne jest, by zacząć z DSRC korzystać jak najszybciej?

Aktualnie z tego rozwiązania korzysta już kilka krajów europejskich, m.in.: Polska, Niemcy, Dania, Wielka Brytania czy Włochy. Niemniej jednak wciąż są państwa, które nie mają odpowiedniego sprzętu do kontroli.

- Choć przepisy unijne nakładają na organy kontrolne obowiązek zdalnego odczytu danych z tachografu za pośrednictwem DSRC, to niektóre kraje w UE nie są jeszcze na to gotowe. Wiemy, że proces zakupowy odpowiednich urządzeń nadal trwa i może się przeciągnąć nawet do przyszłego roku, ze względu na brak budżetu. Co więcej, niektórym może brakować również motywacji do wyposażenia się w nowy sprzęt, ponieważ aktualnie nie ma żadnych prawnych konsekwencji za brak dostosowania się do nowych przepisów i stąd mogą pozwolić sobie na opóźnienia – komentuje Małgorzata Pander, International Development Expert, Inelo z Grupy Eurowag.

Technologia DSRC bardzo usprawnia pracę inspektorów na drodze. Pakiet informacji o przejeżdżającej ciężarówce można pobrać w mniej niż sekundę. To pozwala służbom szybko ocenić, który pojazd jest podejrzany, a dzięki temu należy go zatrzymać do szczegółowej kontroli.

- Technologia ta podnosi wydajność prac służb kontrolnych, dzięki możliwości szybkiej preselekcji ciężarówek do zatrzymania. Przy wyborze inspektorzy nie muszą kierować się intuicją. Pełnej kontroli poddają tylko te pojazdy, przy których mają informację, że mogło dojść do manipulacji przy tachografie lub został on niewłaściwie użyty. Taka procedura podnosi efektywność pracy inspektora, co w następstwie zwiększa wykrywalność naruszeń na drodze, co dalej wpływa na wzrost bezpieczeństwa na naszych drogach, dlatego też zachęcamy wszystkie służby kontrolne do szybkiego wyposażenia się w technologię DSRC - zaznacza Małgorzata Pander, ekspert Inelo z Grupy Eurowag.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony