ReklamaB1 ŚO - nexentire 05.04-31.12 Piotr

Ogumienie

Opony

Opony rolnicze

17 dni temu  21.11.2024, ~ Michał Żak   Czas czytania 3 minuty

Strona 1 z 2

Firmy Samson Agro i Apollo Tyres przeprowadziły szczegółowy test opon w duńskiej gminie Viborg. Jego celem było przyjrzenie się sposobom zwiększenia wydajności pracy z nawozami organicznymi. Test pozwolił również zwrócić uwagę na dodatkowe korzyści wynikające z regulacji ciśnienia w oponach za pomocą systemu centralnego pompowania opon (CTIS).

W ramach wspólnego testu przeanalizowano pięć różnych rozmiarów opon marki Vredestein do wozów asenizacyjnych, oceniając ich wpływ na zużycie paliwa i ubicie gleby, a także ogólną wydajność w warunkach polowych oraz drogowych.

Badanie przeprowadzono na ciągniku Case Puma 260 CVX i wozie asenizacyjnym Samson PG II Genesis z osią tandemową. Przetestowano następujące opony:

• Vredestein Flotation Trac 650/55 R26.5

• Vredestein Flotation Trac 750/60 R30.5 (opona referencyjna)

• Vredestein Flotation Optimall VF 750/60 R30.5

• Vredestein Flotation Trac 800/60 R32

• Vredestein Flotation Trac 800/60 R38

Wpływ średnicy opon

Podczas testu zauważono, że zmiany opon na Vredestein, od najmniejszej do największej, przynosiły istotne korzyści, w tym znaczne zmniejszenie zużycia paliwa i ubicia gleby. W przypadku największej opony względem modelu referencyjnego możliwe było uzyskanie oszczędności paliwa na poziomie nawet 14%. Wraz ze zmianami opon od najmniejszej do największej zjawisko poślizgu kół zostało ograniczone nawet o 30%. Poprawa w tym zakresie w przypadku większych rozmiarów pozostawała jednak na porównywalnym poziomie. Większa powierzchnia styku większej opony jest równoznaczna z bardziej równomiernym rozłożeniem obciążenia na glebę, co przekłada się na nacisk na podłoże poniżej 1 bara. Pomaga to zmniejszyć ubicie gleby i chronić podłoże.

Opony VF kontra opony bez tej technologii

W przypadku zastosowania technologii VF oszczędności paliwa na polu są jeszcze większe, bowiem umożliwia ona oponie elastyczną adaptację do zmiennych obciążeń i warunków terenowych. W przypadku modelu Vredestein Flotation Optimall VF 750/60 R30.5 możliwe było obniżenie zużycia paliwa nawet o 8% w porównaniu z oponą referencyjną o tym samym rozmiarze bez technologii VF.

W przypadku prac obejmujących pokonywanie znaczących odległości po drogach test wykazał niewielkie różnice w zakresie zużycia paliwa. Jednakże to opona Vredestein Flotation Optimall VF okazała się tą najbardziej ekonomiczną w badaniu.

Zalety regulacji ciśnienia w oponach i napędu kół

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony