Warto wiedzieć

Wydarzenia

4 miesiące temu  21.03.2019, ~ Administrator   

Porsche Speedster

Porsche Speedster

Strona 1 z 1

Absolutny rekord na aukcji samochodów w Polsce – 1,38 mln złotych zapłacono 16 marca za Porsche 911 Speedster w domu aukcyjnym Ardor Auctions. Magiczną granicę miliona złotych przekroczył na aukcji jeszcze jeden samochód – replika legendy motorsportu, Audi Quattro S1 osiągając cenę 1 150 000 zł. Tym samym wynik sobotniej aukcji przejdzie do historii jako najwyższy obrót osiągnięty na aukcji samochodów.

Wyprodukowano jedynie 936 sztuk unikatowego modelu 964 Porsche 911 Speedster. Szczęśliwi posiadacze tego auta mogą uczestniczyć w wyjątkowym doświadczeniu, bowiem zaprojektowano je tak, by dawało jak najbardziej bezpośrednie, fizyczne wręcz wrażenie z jazdy. Oszczędne wyposażenie umożliwiło redukcję wagi. Krawędziom nadano opływowy kształt, zachowując jednak charakterystyczną, ikoniczną sylwetkę. Samochód wyróżnia się efektownym, żółtym kolorem nadwozia, mocno pochyloną przednią szybą i aerodynamicznym tylnym panelem skrywającym manualnie operowany soft top. O wszystkich tych zaletach Speedstera na własnej skórze przekona się jego nowy właściciel, który wylicytował samochód za 1,38 mln złotych (cena z opłatą aukcyjną).

Drugi z samochodów, który na aukcji osiągnął cenę powyżej miliona złotych (a dokładnie 1,15 mln zł) to wyjątkowa replika Audi Quattro S1, rajdowej legendy lat 80. Stworzone z myślą o widowiskowych zawodach dawnej grupy B i całkowicie zmieniające oblicze ówczesnego motorsportu. Oryginalnie powstało jedynie 20 sztuk tego pojazdu, natomiast wersja cywilna samochodu, stworzona w liczbie niewiele ponad 200 sztuk, była wówczas najdroższym seryjnie produkowanym niemieckim autem. Model z aukcji stanowi staranną replikę rajdówki wykonaną w oparciu o nowoczesne technologie i z graniczącą z pietyzmem troską o historyczne detale (nawet pedaliera jest taka sama, jak w pierwotnym Quattro S1).

Wśród pozostałych wylicytowanych klasyków znalazły się: Volvo P1800S z 1967 roku – najbardziej pożądane Volvo wśród kolekcjonerów, model, którym poruszał się sam Roger Moore w kultowym serialu „Święty”, Mercedes-Benz 170 S-D z 1953 roku – zachowana w świetnym stanie, rzadka limuzyna z przedwojennym rodowodem, czy BMW 325i z 1987 roku – zaimportowana ze słonecznej Kaliforni ikona stylu lat 80. uwielbiana przez wielkomiejskich yuppies.

Od kilku lat rynek pojazdów klasycznych rozwija się w Polsce w dynamicznym tempie. Szacuje się, że takich aut jest aktualnie w Polsce czterokrotnie więcej niż między 2012 i 2013 rokiem. Ardor Auctions we współpracy z DESA Unicum, jako pierwszy i jedyny w kraju dom aukcyjny specjalizujący się w samochodach klasycznych i zabytkowych, czynnie odpowiada rosnącemu zainteresowaniu Polaków tego typu autami i od lat bierze aktywny udział w procesie ich popularyzacji. W swojej pracy kieruje się pasją do unikatowych, niepowtarzalnych i sprawdzonych pojazdów.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony